Подорожі за кордон з безпекою для гаманця

Подорожі за кордон з безпекою для гаманця

Взимку українці традиційно відпочивали у Польщі, Австрії, Єгипті та Арабських Еміратах. Експерти відзначають, що вітчизняні туристи призвичаїлися купувати тури завчасно, економлячи при цьому до 40 % вартості пакету. Водночас страхові компанії наголошують, що у такому випадку доречно убезпечити себе від того, що поїздка може не відбутися з особистих причин.

Підсумки зимового туристичного сезону

За даними Державної прикордонної служби, торік за кордон виїжджало приблизно 22 млн українців — це на 7 % більше, ніж у 2011 році. Експерти оцінюють, що півтора мільйона від цієї кількості покидали країну з туристичною метою. Зимовий сезон 2012-2013 українці використали різнопланово — відпочивали активно у горах і пасивно на закордонних пляжах.

В Асоціації лідерів туристичного бізнесу України (АЛТУ) окреслили основні тенденції минулого сезону. Найперше — щороку кількість мандрівників показує динаміку збільшення. Також розширюються напрямки відпочинку співвітчизників. “Окрім традиційних курортів — Польщі, Австрії, Словаччини, Єгипту, Арабських Еміратів, Таїланду — користуються попитом відносно нові — Фінляндія, Грузія, Гоа, Шрі-Ланка, В’єтнам. Також за останні два роки активно зріс попит на путівки в Іспанію, Грецію та Ізраїль. Це стало наслідком спрощеного візового режиму”,— повідомив віце-президент з питань виїзного туризму АЛТУ Олександр Новіковський.

Він також додав, що туристи цього сезону дещо змінили свою поведінку — в середньому зменшилася кількість днів відпочинку, натомість на якості турпослуг українці не економлять.

За інформацією компанії “Пан Юкрейн”, цієї зими витрати склали від 3 000 грн на одну людину за тиждень у Карпатах, 945 євро — за відпочинок у Австрії (з перельотом) і 1 140 євро коштувало новорічне свято у Фінляндії (з перельотом).

Оригінальні святкові пропозиції цього року були у грузинів, вони врахували навіть “похмільну чашу” 1-го січня. Ціна за цим напрямком складала $ 950 за тиждень з перельотом, трансфером у кілька міст і екскурсіями.

Загалом, як зазначають в АЛТУ, ціни на путівки цьогоріч залишилися стабільними — відпочинок за кордоном на одну особу обходиться орієнтовно від 650 дол. і вище. Деяке підвищення вартості спостерігалося лише у преміум-сегменті, коли клієнт готовий заплатити за додаткові нестандартні послуги.

Аби зекономити, Олександр Новіковський радить звернути увагу, в першу чергу, на дві речі — вартість перельоту та візовий режим. “Вибирайте країну, яка знаходиться недалеко від рідної,— вартість перельоту на віддалені курорти може досягати тисячі доларів і вище. Безвізовий режим також заощадить гроші”,— зазначає експерт.

В Україну за минулий рік в’їхало 25 млн осіб, що на 0,5 млн або на 2 % більше, ніж в 2011 році, повідомляють прикордонники. З туристичною метою нашу державу найчастіше відвідують найближчі сусіди. Однак цього року у ТОП-20 країн в’їзного туризму потрапили Латвія, Узбекистан та Швеція.

“Найбільш відвідувані міста України — це ті, які були пов’язані з чемпіонатом Євро-2012: Київ, Львів, Донецьк, Харків. Це й зрозуміло — тут найкраще розвинена туристична інфраструктура. Але Україна, звісно, має набагато більший потенціал, але він буде розвиватися поступово, для цього потрібен час. Деякі туристичні осередки у світі напрацьовувалися протягом десятиліть, з вливанням суттєвих коштів. Тому у цьому напрямку Україна робить перші кроки, думаю, що Євро мало великий позитивний вплив на цей процес”,— прокоментував пан Новіковський.

Правила вибору туру

Фахівці кажуть, що під час вибору туру клієнти компаній найбільшу увагу приділяють безпосереднім умовам відпочинку: країна, курорт, готель, харчування, розваги та ін. Важливі нюанси залишаються “поза кадром”, а це, за словами експертів, може потягнути за собою неприємності і зіпсувати враження від подорожі. В АЛТУ радять при виборі путівки обов’язково зібрати інформацію про туристичного оператора, в якого ви маєте намір зробити покупку. Варто поцікавитися, чи застрахована відповідальність оператора перед туристами і партнерами, чи пройшов тур-агент добровільну перевірку на відповідність правилам ділової практики та професійної етики в АЛТУ. Крім того, укладати договір потрібно виключно між туристом та туристичним оператором, а не турагентом, бо він лише посередник і відповідальності за організацію поїздки не несе.

“Обов’язково вимагайте квитанцію про повну оплату туристичного продукту. А головне — ігноруйте оголошення на кшталт “тільки сьогодні і тільки для вас знижка на тур — 70 %”. Таке зниження вартості путівки може бути вкрай рідко, а якщо їх пропонують на кожному кроці — це вже схоже на шахрайство”,— застерігає Олександр Новіковський.

Туристичне страхування

Протягом минулого зимового сезону українські туристи на відпочинку за кордоном частіше зверталися за медичною допомогою, а їхнє лікування обійшлося дорожче, ніж у минулому сезоні. За словами представника української федерації страхування Олександра Вішталюка, протягом зимового сезону (з 1 грудня по 28 лютого) від нещасних випадків на відпочинку було застраховано 78 тисяч українців. Експерт відзначив, що вартість страхового випадку зросла, хоча витрати на страхування залишилися на колишньому рівні. “Це пов’язано зі зростанням вартості медичного, транспортного обслуговування за кордоном”,— пояснив представник федерації. Він також зазначив, що у 90 % випадків мова йшла про амбулаторне лікування, на яке пішло 48 % загальної суми виплат за страховками.

Однак на стаціонарне лікування знадобилося значно більше коштів — у середньому 3,8 тис. євро. Додамо, що в середньому стаціонарне лікування коштує за кордоном 3 800 євро, амбулаторне — 213 євро. При цьому вартість самого страхового поліса обходиться туристу у 85 грн.

Однак експерт наголосив, що потрібно розрізняти страхування від нещасного випадку і власне медичне страхування. У першому випадку оперативне лікування сплатить постраждалий, а страхова компанія вже за фактом компенсує витрати. У другому випадку — страховик безпосередньо буде займатися організацією меддопомоги.

Туроператори відзначають, що українці тепер частіше користуються послугою завчасного бронювання туру. Це дозволяє заощадити до 40 % вартості путівки. Водночас планування подорожі на кілька місяців наперед провокує ризики ануляції подорожі з ініціативи самого туриста. Тому страхові компанії радять купувати на цей випадок поліс, який коштує в межах 2-5 % від вартості туру.

За даними СК “Крона”, клієнти можуть отримати відшкодування за невикористану путівку за таких умов: раптове захворювання, нещасний випадок або смерть, що стався з клієнтом чи його найближчими родичами (чоловік/дружина, батьки, діти, рідні брати або сестри); отримання судової повістки, згідно з якою він повинен брати участь у судових засіданнях як позивач або відповідач; пошкодження, знищення чи втрата майна (його частини) внаслідок пожежі чи стихійного лиха, аварії, ДТП; отримання повідомлення про призив у Збройні сили; неотримання виїзної візи у країни тимчасового перебування за умов своєчасної подачі документів.

Олександр Вішталюк також повідомив, що в даний час на страховому ринку немає продукту, який би убезпечив туриста від невильоту на відпочинок з вини перевізника. Згідно з вітчизняним законодавством, цим має займатися безпосередньо авіакомпанія. Однак випадок з “Аеросвітом” наприкінці минулого і на початку цього року показав, що такий механізм невідпрацьований. Експерт повідомив, що наразі розробляється страховий продукт, який дозволить туристам повернути свої кошти й у таких випадках

Марина ЧОРНА “Хрещатик”