Страховий стаж по-новому

Страховий стаж по-новому

Реформування пенсійної системи України триває. Так, 1 липня цього року набули чинності зміни до законодавства, що в першу чергу стосуються нинішніх 13,6 млн пенсіонерів, для яких змінено порядок щорічного перерахунку пенсій. Крім того, зміни торкнулися жінок, адже відтепер до страхового стажу також зараховується період перебування у відпустці по вагітності та пологах.
До запровадження нововведень роботодавець сплачував відрахування тільки за працівників, які перебували на лікарняному через хворобу, що дозволяло зараховувати їм цей період до страхового стажу. Водночас жінки, які народжували дітей та перебували у лікарняній відпустці у зв»язку із вагітністю і пологами, а це 126 днів (70 днів до пологів та 56 днів після), були позбавлені можливості зараховувати цей час до страхового стажу.
В Мінсоцполітики, яке є ініціатором змін, неодноразово наголошували, що це несправедливо по відношенню до жінок, оскільки їм фактично штучно зменшувався страховий стаж. «Тобто той, хто, наприклад, катаючись на лижах, отримував важкий перелом, що потребував тривалого лікування та відновлення, і йшов у лікарняну відпустку на декілька місяців, під час виходу на пенсію був у більш вигідних умовах, ніж жінка, яка народила дитину. Якщо врахувати, що декретна відпустка — це 4 місяці, а через ускладнення під час вагітності й пологів буває навіть більше, то жінки, які народили 3-х дітей, без цих законодавчих змін втрачали щонайменше рік страхового стажу»,- зазначала міністр соціальної політики Наталія Королевська.
Законодавчі зміни
1 липня 2013 року набрав чинності Закон № 231-VII від 14.05.2013 року «Про внесення змін до деяких законів України в частині призначення та індексації пенсій», який змінив ситуацію. Законом внесені зміни до положення статей 4 і 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010. «Сьогодні до бази нарахування ЄСВ роботодавець повинен включити суму допомоги по вагітності та пологах. 2 % при цьому відраховуються за рахунок суми допомоги, а ще 33,2 % нараховуються за рахунок власних коштів роботодавця»,- пояснює «Хрещатику» адвокат, керуючий партнер ЮА «Шевчук та партнери» Олексій Шевчук.

Директор Департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Мінсоцполітики Микола Шамбір запевняє, що нововведення було погоджене зі спільним представницьким органом роботодавців, які підтримали не тільки необхідність зараховувати жінкам до страхового стажу період перебування у декретній відпустці, а й розмір відповідних відрахувань. «Інше питання — недобросовісні роботодавці. На таких підприємствах і понаднормові не оплачуються, і з лікарняними проблема, й інші соціальні гарантії, закріплені законодавчо, не виконуються. Ці підприємці роблять і робитимуть усе можливе, щоб за рахунок своїх співробітників мінімізувати видатки»,- нарікає посадовець.
Не все так просто
Як зазначає аудитор, бухгалтер-експерт консалтингової компанії «Прайм Рейт» Альона Бондарєва, до таких методів поповнення бюджету законодавця змушує стан платіжного балансу Пенсійного фонду. «Підприємства малого і середнього бізнесу з наявними податками на зарплату не завжди справляються. А вже виплати додаткових сум вони собі дозволити і зовсім не можуть»,- вважає аудитор. Також вона побоюється, що це може призвести до ще більшої «тінізації» заробітних плат і української економіки.
Експерти нагадують, що головною проблемою Пенсійного фонду на сьогодні є вкрай низький рівень заробітних плат, виплачуваних легально. «Щоб сьогодні ПФ став бездефіцитним, фонд заробітної плати, з якого сплачуються страхові внески, повинен становити мінімум 550 млрд грн. За фактом він має близько 480 млрд. А для того, щоб провести всі необхідні реформи і привести пенсії хоч до якогось адекватного сьогоднішнім економічним реаліям стану, фонд оплати праці має становити мінімум 766,5 млрд грн. При цьому, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, майже 150 млрд грн заробітних плат перебуває «в тіні». Разом з нинішнім легальним рівнем це вже більше 600 млрд»,- розмірковує Олексій Шевчук.
Відтак хорошим і дієвим інструментом для стимулювання та легалізації бізнесу мало б стати зменшення ЄСВ. Слід зазначити, що на сьогодні вже є прогресивна ініціатива від Міністерства податків і зборів про зниження рівня ЄСВ. Експерти наголошують, що для виведення зарплат з тіні, крім цього, також необхідне зниження контрольних функцій держорганів, полегшення адміністрування нарахування та виплати заробітних плат. Тобто максимальне спрощення ведення бізнесу в питаннях оплати праці.
В уряді обіцяють йти назустріч бізнесу в усіх подібних питаннях, тож робота в цих напрямках триває.
Відповідальність роботодавців
Зазначимо, що проблема прийому на роботу жінок дітородного віку існувала завжди. Роботодавці розуміли, що, прийнявши на роботу молоду жінку, в майбутньому вони стикнуться з декретною відпусткою і з частою відсутністю жінки на роботі. Це означає, що такий працівник обійдеться підприємству дорожче. Існують і інші проблеми, пов»язані з наявністю в штаті підприємства жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною. На сьогодні підприємства, які перебувають у процедурі банкрутства, не можуть закінчити цю процедуру, оскільки не мають права звільнити або надати інше робоче місце, яке влаштовувало б декретницю. При скороченні штатів підприємства це теж велика проблема.
Але вагітні жінки по праву захищені сьогодні законом. У Мінпраці нагадують, що ст. 184 Кодексу законів про працю забороняє звільняти вагітних жінок чи зменшувати їм заробітну плату — за це передбачена відповідальність як адміністративна, так і кримінальна. Повноваження з контролю покладені на Держпраці, та прийти з позаплановою перевіркою інспектори відомства можуть лише на підставі офіційної заяви. За перше півріччя цього року в Україні офіційно було зафіксовано тільки трохи більше 20-ти подібних порушень. У Мінпраці вважають, що бездіяльність постраждалих у таких ситуаціях не в останню чергу провокує безкарність недобросовісних роботодавців.

Олена ДМИТРІЄВА
Хрещатик №135, 19 вересня 2013