Депутати хочуть запровадити обов’язкове медстрахування

Депутати хочуть запровадити обов’язкове медстрахування

Особи, які не належать до кола осіб, які підлягають медичному страхуванню, мають право на добровільну участь у системі медичного страхування.
Ці норм передбачені законопроектом №2597 „Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування”, який Комітет з питань соціальної політики та праці рекомендує Верховній Раді прийняти за основу, повідомляє „ЗіБ” з посиланням на ВР.
Законопроектом пропонується визначити принципи, правові, організаційні та фінансові засади і механізми функціонування загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.
Документом передбачається створити Фонд загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, а також визначити: випадки, які є страховими і нестраховими; джерела коштів та порядок здійснення фінансової діяльності у системі загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування; вартість медичної допомоги; систему договорів; порядок державного нагляду, обліку та поводження з інформацією у сфері медичного страхування тощо.
Разом з тим, визначаються гарантії надання медичної допомоги в системі загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування відповідно до державних соціальних нормативів у сфері охорони здоров’я. З метою реалізації цього завдання щорічно має затверджуватися Базова та територіальні програми загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, які
визначають перелік та обсяг гарантованого рівня медичної допомоги та умови її надання.
Законопроект розроблено з урахуванням того, що Фонд не буде виконувати функції, пов’язані із збором внесків від роботодавців та застрахованих осіб, які збиратимуться одним органом для усіх видів соціального страхування у складі єдиного соціального внеску. Страхові внески (у складі єдиного внеску) сплачуватимуть роботодавці, а за окремі категорії застрахованих осіб та дітей — місцеві органи виконавчої влади в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Проектом передбачається, що конкретний перелік медичних послуг, які надаватимуться застрахованим особам, буде встановлюватися окремим законом одночасно із прийняттям закону про Державний бюджет України та закону щодо розміру єдиного соціального внеску.
Згідно з проектом, вартість медичних послуг визначатиметься виходячи з фактичних витрат надання цих послуг, але не вище граничних тарифів, що затверджуватимуться Кабінетом Міністрів України.
Члени Комітету вважають, що запровадження загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування сприятиме підвищенню якості медичної допомоги. Водночас, народні депутати висловили низку застережень та зауважень, зокрема щодо узгодження положень законопроекту з Основами законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині визначення суб’єктів страхування, з статтею 106 Конституції України, Цивільним кодексом України, низкою законів.
На думку членів Комітету, запровадження
загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування може призвести до збільшення фінансового навантаження на фонд оплати праці, що є небажаним в умовах впровадження заходів по зменшенню податкового тиску та виведенню фонду оплати праці із «тіні».
Комітет вважає, що з урахуванням висловлених зауважень, законопроект може бути прийнятий у першому читанні.