МТСБУ викрило спроби шахрайства за кордоном при оформленні ДТП за участі автомобілів на українській реєстрації

Наприкінці березня до МТСБУ разом зі страховими компаніями провело низку заходів щодо виявлення можливого страхового шахрайства при оформленні ДТП за допомогою європротоколу на території Республіки Угорщина.

Службою безпеки МТСБУ разом із страховими компаніями при проведенні моніторингу страхових виплат здався підозрілим той факт, що в деяких випадках між моментом укладання «Зеленої картки» в пункті пропуску на державному кордоні між Україною та Угорщиною та моментом настання ДТП проходив незначний проміжок часу, за який фізично неможливо було подолати відстань між кордоном та околицями Будапешту, де відбулось ДТП.

Службою безпеки МТСБУ за цією ознакою було проведено аналіз всіх заявлених вимог, сплачених страховиками-повними членами МТСБУ за міжнародними договорами страхування «Зелена картка» за січень 2018-березень 2020 р. щодо компенсації шкоди, заподіяної внаслідок ДТП на території Угорщини з вини автомобілів, зареєстрованих в України.

В результаті проведеного аналізу встановлено 86 випадків можливих шахрайських дій, які полягали у оформленні фіктивних ДТП на території Угорщини.

З метою протидії страхового шахрайству МТСБУ було проведено комплекс заходів щодо проведення ретельної перевірки обставин укладання договорів «Зелена картка» та обставин ДТП, які відбулись за цими договорами. В ході такої перевірки, серед інших дій, страховики взяли письмові пояснення у страхувальників, з вини яких відбулись ДТП за кордоном.

В результаті було виявлено низку випадків з наявними ознаками шахрайських дій щодо оформлення фіктивних ДТП за території Угорщини, скоєних тією ж самою групою осіб.

По виявлених фактах можливого шахрайства відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3, ст. 190 Кримінального Кодексу України. (Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років).

Зараз Національна поліція зробила запити до компетентних органів Республіки Угорщина про міжнародну правову допомогу з метою проведення допиту інших учасників ДТП, по яких є підозри щодо їх фіктивності. Також МТСБУ надіслало запит до Бюро Автострахування Угорщини, яке в свою чергу, звернулось до правоохоронних органів країни. Співробітники правоохоронних органів Угорщини перевірять, чи були отримані у тих випадках, де є підозри щодо можливих шахрайських дій, українськими автовласниками довідки від поліції, які посвідчують факт та обставини ДТП.

Нагадаємо, що з лютого 2019 р. Державна Прикордонна Служба України розпочала перевірку в автоматичному режимі наявності та чинності страхових сертифікатів «Зелена картка» під час перетину кордону на виїзд українськими автовласниками. Такі перевірки здійснюються шляхом запиту до Централізованої бази даних (ЦБД) МТСБУ та мають місце на всіх пунктах перетину державного кордону. Їх запровадження звело майже до нуля випадки виявлення фальшивих чи фальсифікованих страхових сертифікатів «Зелена картка» або спроби переткнути кордон без чинного полісу міжнародного страхування. Результатами запровадження автоматизованих перевірок також стало значне зростання кількості укладених договорів міжнародного страхування «Зелена картка» (+43,6% в 2019 р. у порівнянні з 2018 р) та страхових платежів за ними (+26,8%).

Генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко зауважив: «Незважаючи на карантин, МТСБУ проводить заходи в рамках проекту «СТОПфальшивка». Ми продовжуємо будувати системну роботу з протидії страховому шахрайству. Її результати мають велике значення як для страховиків ОСЦПВ, чий бізнес не зазнає шкоди від шахраїв, так і для українських автовласників, які мають ще більше підстав довіряти ринку страхування».