МТСБУ відзвітувало про виплати за банкрутів та страхові компанії, що не виконали зобов’язань перед постраждалими в ДТП

Протягом п’яти років (2015-2019) МТСБУ виплатило постраждалим в ДТП за страховиків-банкрутів 88 млн. грн. За 9 місяців 2020 року Бюро зробило з фонду захисту потерпілих (ФЗП) за таких страховиків 557 виплат на загальну суму 12,2 млн. грн. Було здійснено виплати за страхові компанії «Наста», «Україна», «Райп», «УЕСК», «Добробут», «Міська СК».

Заступник Генерального директора МТСБУ Людмила Білошицька пояснює: «Динаміка виплат за страховиків-банкрутів має «піковий» характер: кількість виплат різко зростає, коли після завершення процедури банкрутства чи ліквідації страховика ми починаємо сплачувати постраждалим за його зобов’язаннями.

МТСБУ неодноразово привертало увагу влади до недосконалості чинної процедури виплат за банкрутів: згідно вимог закону, ми не можемо розпочати регламенті виплати за страховика, поки не завершена процедура його банкрутства чи ліквідації. Разом з тим, якщо розпочато процедуру банкрутства страхової компанії, або вона знаходиться в стадії ліквідації чи самоліквідації, ми не маємо права платити постраждалим за її зобов’язаннями шляхом повернення базового гарантійного внеску. Це створює патову правову ситуацію, несправедливу по відношенню до людей, що постраждали в ДТП: вони жодним чином не можуть отримати відшкодування з гарантійних фондів Бюро, поки триває процедура банкрутства чи ліквідації СК.

Зараз у процесі банкрутства, ліквідації чи самоліквідації перебувають такі страхові компанії як «Гарант-авто», «Домінанта», «Страховий капітал», «Київський страховий дім», «Вексель», «Гарантія», «Лемма».

Єдиний шлях вирішення проблеми – внести зміни до чинного закону «Про ОСЦПВ» чи прийняти новий закон, в проекті якого передбачений початок виплат за страховиків, що не виконали зобов’язань перед постраждалими, одразу після позбавлення їх членства в МТСБУ. В разі прийняття цих змін, постраждалі в ДТП люди більше не будуть змушені чекати виплат роками».

За період 2015-2019 р.р. МТСБУ зробило понад 3,2 тис. виплат шляхом повернення базового гарантійного внеску страховика на загальну суму 52,2 млн. грн. За 9 міс. поточного року – 118 виплат на суму 5,4 млн. грн., що на 75% менше, ніж за відповідний період минулого року. Динаміка обумовлена тим те, що в 2019 році був здійснений значний обсяг виплат за зобов’язаннями цілої низки страховиків («Скайд», «Україна», «Іллічівська» тощо).

Таким чином, разом за СК-банкрути та компанії, що припинили діяльність, не виконавши зобов’язань, за 9 міс. поточного року МТСБУ сплатило 17,6 млн. грн.; за п’ять останніх років (2015-2019) — 140,2 млн. грн.

З 1 жовтня до 31 грудня 2020 р. МТСБУ приймає документи на виплату від постраждалих, яким мала відшкодовувати СК «Київ РЕ», позбавлена членства у 2019 р.

Генеральний директор Бюро Володимир Шевченко зазначив: «Це наша принципова позиція, зважаючи на ту важливу соціальну роль, що виконує Бюро: робимо все можливе, щоб в межах чинних законодавчих та юридичних норм вирішувати проблему виплат за страховиків, що не виконали свої обов’язки із сплати страхового відшкодування постраждалим».