До уваги страховиків!

У зв’язку з подіями, пов’язаними із анексією АР Крим, Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звертає увагу всіх учасників фінансових ринків, на те, що вона продовжує здійснювати державне регулювання і контроль за наданням фінансових послуг, додержанням законодавства на небанківському фінансовому ринку, а також захищати права споживачів фінансових послуг. Ці повноваження державного регулятора здійснюються на всій території України, у тому числі на території АР Крим відповідно до діючих норм Конституції України, що визначають систему адміністративного-територіального устрою України (ст.133 і 134).

Зважаючи, що на території АР Крим зафіксовано випадки неконкурентної поведінки відокремлених підрозділів окремих страхових компаній, пропонуємо головним офісам припиняти подібні спроби через закриття таких підрозділів, розірвання договірних відносин, виключення з бази страхових агентів.

Звертаємо увагу керівників небанківських фінансових установ, що 20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні за основу Законопроект (реєстр. №4473-1) «Про правовий режим та забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованих територіях України».

Проектом пропонується визначити тимчасово окуповану територію, врегулювати правові відносини щодо правового режиму тимчасово окупованої території, діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування на цій території, обмежень свободи пересування, гарантій права власності на нерухоме майно, обмежень (заборони) економічної діяльності на тимчасово окупованій території, встановити відповідальність за діяльність, яка є колабораційною.

Зокрема, у законопроекті, а саме статтею 8 «Особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території» забороняється:

а) будь-яка господарська діяльність (підприємницька та некомерційна господарська діяльність), якщо вона підлягає державному регулюванню, зокрема ліцензуванню, отримання дозвільних документів, сертифікації тощо;….

…. г) користування державними ресурсами, у тому числі, природними, фінансовими, кредитними;

д) здійснення грошових переказів;

е) фінансування діяльності, передбаченої пунктами «а» — «д» цієї частини, або сприяння їй в інший спосіб.

На тимчасово окупованій території діяльність, передбачена частиною першою цієї статті, допускається у випадках та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України (Національним банком України — щодо здійснення грошових переказів), якщо це відповідає державним інтересам України, мирному врегулюванню конфлікту, деокупації або гуманітарних цілям…».

Попереджуємо страхові компанії, які під час цих подій пропонують свої послуги російським фінансовим установам, про настання відповідальності перед державою Україна. А саме ст. 10 зазначеного законопроекту визначає «колабораційну діяльність» як «умисне, добровільне співробітництво у будь-якій формі з окупаційною державою або її представниками на шкоду державним інтересам України», що вважається державною зрадою і тягне за собою кримінальну відповідальність.

У разі прийняття Законопроекту «Про правовий режим та забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованих територіях України» 25 березня 2014 року на пленарному засіданні Верховної Ради України, Нацкомфінпослуг негайно повідомить громадськість щодо повноважень державного регулюючого органу на цій території, а також щодо здійснення економічної діяльності піднаглядних фінансових установ.