Створення муніципальної страхової компанії в Києві матиме негативні наслідки – ЛСОУ

22 жовтня 2014 року в Київській міській державній адміністрації (КМДА) під головуванням заступника голови Михайла Радуцького відбулось обговорення розвитку страхової медицини в м. Києві та створення муніципальної страхової компанії. В роботі круглого столу взяв участь Президент Ліги страхових організацій України (ЛСОУ) Олександр Залєтов.

У цілому підтримуючи ініціативи КМДА щодо розвитку страхової медицини за участю страхових компаній, запровадження обов’язкового страхування відповідальності лікарів та легалізації цін на  медичні послуги муніципальними закладами охорони здоров’я,  Президент ЛСОУ виділив ряд проблемних питань, які потребують відповідного врегулювання.

Зокрема Олександр Залєтов зазначив, що сьогодні понад 350 тис. киян користуються добровільним медичним страхування переважно в рамках соціальних пакетів на підприємствах різної форм власності. Щорічний обсяг страхових внесків по м. Києву становить майже 500 млн. грн., а послуги з добровільного медичного страхування надають понад 50 страхових компаній, які мають у середньому понад 10 років досвіду роботи на цьому ринку та налагоджені зв’язки з медичними установами. У цілому в Києві сформувався конкурентний ринок страхових послуг, що привертає увагу іноземних інвесторів (в Києві зареєстровано понад 40 дочірніх страхових компаній з міжнародними брендами).

На думку ЛСОУ, створення муніципальної страхової компанії в м. Києві бути може  ряд негативних наслідків. Зокрема, правовою підставою заснування муніципальної страхової компанії має бути рішення сесії депутатів Києва та виділення з бюджету міста понад 50 млн. грн. на формування її статутного капіталу та організації діяльності. Оскільки у бюджеті міста таких коштів не передбачено, створення муніципальної страхової компанії за рахунок за рахунок інших джерел, наприклад, коштів комунальних підприємств не тільки негативно вплине на доходи бюджету Києва, але буде стримуючим фактором розвитку таких комунальних підприємств. Крім цього у такому випадку зазначений страховик з юридичної точки зору не може вважатися муніципальним. У свою чергу підміна понять може дискредитувати цей проект та порушити законні права споживачів страхових послуг.

Таким чином, створення муніципальної страхової компанії в м. Києві за рахунок адміністративного ресурсу може призвести до перерозподілу на неринкових засадах ринку не тільки добровільного медичного страхування, а й інших видів страхування. У свою чергу це вплине на погіршення інвестиційної привабливості Києва та згортання діяльності іноземних страховиків в Україні. Зазначений негативний досвід Києва може мати мультиплікатор по всій країні – в інших містах буде створено десятки муніципальних страхових компаній, які використовуючи адміністративний ресурс, будуть перерозподіляти ринок страхових послуг.

Олександр Залєтов зазначив, що ЛСОУ для конструктивного діалогу готова взяти участь у робочій групі з доопрацювання зазначеного питання.

Зокрема ЛСОУ запропонувала альтернативний підхід у вирішенні питання розвитку страхової медицини в Києві, який має значно коротший термін запуску (протягом 1 місяця) та менші витрати бюджетних коштів міста (лише на забезпечення доступу до страхових послуг найменш незахищених верств населення). Для цього пропонується утворити консорціум провідних страховиків з медичного страхування (10-12 компаній), які будуть мати стандартні умови страхування та процедуру надання медичних послуг застрахованим, сформують гарантійний фонд у вигляді зв’язаних активів у визначених державних банках. Це дозволить забезпечити конкуренцію на ринку добровільного медичного страхування як серед страхових компаній, так і медичних закладів, підвищити рівень охоплення соціально вразливих верств населення (діти, пенсіонери, інваліди), встановити громадський контроль за бюджетними коштами та недопущення корупційних схем і зловживань.

Зазначений проект ЛСОУ ґрунтується на досвіді таких країн як Нідерланди, Словаччина та Грузія. Його успішна реалізація може стати основою для реформування фінансування галузі охорони здоров’я на засадах державно-приватного партнерства, наголосив О. Залєтов.