Зволікання з призначенням керівництва Нацкомфінпослуг — шлях до знищення ринку небанківських фінансових послуг України

Указами Президента України від 13.10.2014 №796 та від 20.10.2014 № 813, 814, 815 було звільнено членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – Нацкомфінпослуг).

20 жовтня 2014 року відбулось останнє засідання Нацкомфінпослуг, яка є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Таким чином, вже три місяці кворум (більшість) для прийняття рішень Нацкомфінпослуг відсутній. Припинилось здійснення державного регулювання та нагляду за наданням небанківських фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері, що серйозно шкодить міжнародній репутації України.

Зокрема, припинено реєстрацію структурних підрозділів, внесення змін до Державного реєстру фінансових установ про страховиків, видачу, переоформлення ліцензій, погодження документів, питання застосування заходів впливу, що блокує повноцінну роботу страхового ринку. Ряд страховиків знаходяться на межі банкрутства, що потребує оперативного державного втручання.

У зв’язку з цим, страховий ринок України втрачає свої позиції та імідж перед світовою спільнотою, іноземними бізнес-партнерами (500 млн. іноземних інвестицій в страховій сфері), що тільки поглиблює відтік капіталу з країни на фоні інших політичних, економічних умов в державі.

Ліга страхових організацій України занепокоєна ситуацією, що склалася. Активи страховиків складають 65 млрд. грн., загальний обсяг страхового покриття в корпоративному секторі різних галузей економіки нашої країни становить понад 500 млрд. грн., мова йде про захист прав більше як 12 млн. громадян України – споживачів страхових послуг.

Ліга страхових організацій України як добровільне об’єднання страховиків зацікавлена у відновленні повноцінної роботи страхового ринку. На сьогодні усі галузі економіки потребують реформ і перезавантаження, проте без Регулятора – це неможливо зробити.

Оскільки Нацкомфінпослуг є Регулятором усього небанківського фінансового сектору (страховики, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки і союзи, лізингові компанії, ломбарди, інші фінансові установи) наслідки викладеної у цьому листі ситуації можуть бути важкими і незворотними для усієї фінансової галузі.

Ліга страхових організацій України звертається до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо необхідності терміново вжити заходи для розблокування державного регулювання страхової діяльності та відновлення повноцінного державного нагляду за страховою галуззю.