РЕЗОЛЮЦІЯ XIIІ МІЖНАРОДНОЇ КАРПАТСЬКОЇ СТРАХОВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ

РЕЗОЛЮЦІЯ

XIIІ МІЖНАРОДНОЇ КАРПАТСЬКОЇ СТРАХОВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ

м. Яремче                                                                        11 лютого 2017 року

 Зміни у міжнародних та вітчизняних економічних умовах наочно продемонстрували взаємозалежність різних сегментів фінансової системи нашої країни. Для подолання негативних тенденцій в економіці та досягнення стабільності потрібна координація зусиль всіх учасників фінансового ринку.

Обговорення актуальних проблем і перспектив фінансового ринку відбулося 8–11 лютого 2017 року на XIIІ-й Міжнародній Карпатській страховій конференції за участю представників органів державної влади, страхових компаній, перестраховиків, брокерів, інвестиційних та юридичних компаній, фахівців в галузі економіки та фінансів, вітчизняних та міжнародних експертів, засобів масової інформації.

Учасники Форуму,

враховуючи вплив несприятливих подій в світовій економіці, поточної макроекономічної та військово-політичної ситуації на формування негативних умов для ведення бізнесу та конкурентоспроможності національної економіки,

розуміючи складність завдань у кризовий період, що вимагають витримки та чіткої координації дій, подальшої взаємодії з органами державної влади, посилення зв’язків з ринком та громадськістю,

зважаючи на погіршення інвестиційного клімату, що істотно знизив кількість учасників іноземних інвесторів,

з метою забезпечення надійним і ефективним страховим захистом споживачів страхових послуг, підвищення інвестиційної привабливості та конкурентоспроможності вітчизняного страхового ринку України та його інтеграцію до міжнародних систем страхування та перестрахування,

поставили перед собою наступні завдання:

  1. Об’єднання зусиль щодо представлення інтересів страхового бізнесу, консолідації можливостей об’єднань страховиків для досягнення ефективних результатів у лобіюванні інтересів учасників страхового ринку.
  2. Продовження розробки та прийняття проектів регулятивних актів, на виконання запланованих реформ, відображених у Комплексній програмі розвитку фінансового сектору України до 2020 року, зокрема тих, що спрямовані на вдосконалення державного регулювання страхового сектору.
  3. Сприяння подальшому розвитку ринку страхування життя та пенсії, зокрема, шляхом внесення змін до Закону України «Про страхування», Податкового кодексу України та Постанови КМУ №1170 від 22.12.2010 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині:
  • звільнення платежів за договорами корпоративного страхування життя та договорами додаткової пенсії від сплати ЄСВ;
  • надання роботодавцям можливості відносити на витрати платежі за договорами пенсійного страхування;
  • повернення можливості відносити на витрати платежі з довгострокового страхування життя;
  • відкриття можливості використання ринку облігацій міжнародних емітентів високої надійності як активи для покриття резервів страховиків життя, як інструмент врегулювання валютних ризиків та створення портфелю з високою надійністю та дохідністю.
  • законодавчого закріплення страховиків зі страхування життя як самостійних і повноправних членів системи недержавного пенсійного забезпечення;
  • створення фонду гарантування виплат за договорами страхування життя на випадок виникнення негативних подій на ринку;
  • розширення напрямів інвестування  галузей  економіки  за рахунок коштів страхових резервів;
  • впровадження фінансової звітності страхових компаній на базі XBRL;
  • чіткого визначення в законодавстві терміну «договір додаткової пенсії»;
  • інформування населення та просування ідеї необхідності пенсійного накопичення окремими громадянами і переваг корпоративного довгострокового накопичувального страхування.
  1. Доопрацювання та сприяння прийняттю в другому читанні проекту Закону України «Про страхування» (нова редакція) №1797-1 від 02.2015 р.
  2. Удосконалення системи державного регулювання та нагляду в сфері страхування шляхом розробки та сприяння прийняттю змін до Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, зокрема, в частині:
  • удосконалення пруденційного нагляду,
  • порядку застосування штрафних санкцій за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг,
  • удосконалення інспектування (планове та позапланове),
  • посилення вимог до зовнішнього аудиту,
  • уточнення видів заходів впливу (письмове застереження),
  • вимог до плану відновлення фінансової стабільності,
  • удосконалення процедури введення тимчасової адміністрації,
  • встановлення особливостей реорганізації (приєднання) та ліквідації фінансової установи,
  • встановлення процедури передачі портфелю фінансових послуг,
  • визначення ознак проблемної та неплатоспроможної небанківської фінансової установи,
  • наслідків надання/отримання фіктивних фінансових послуг.
  1. Сприяння прийняттю законопроекту № 3670 “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” (нова редакція), яким передбачено підвищення вимог до якості, видів та структури активів страховиків, скорочення строків виплати страхового відшкодування, приведення захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах до вимог законодавства ЄС шляхом поступового збільшення страхових сум, вдосконалення системи відшкодування збитків, завданих потерпілим та інше. А також реалізація наступних заходів:
  • вдосконалення системи регламентних виплат,
  • розширення учасників і вдосконалення системи прямого врегулювання збитків,
  • вдосконалення системи управління ризиками діяльності страховиків-членів МТСБУ,
  • впровадження інноваційних проектів (електронний поліс, електронний європротокол),
  • організація системної роботи з регресними вимогами за  здійсненими регламентними виплатами,
  • розширення форм взаємодії з Держприкордонслужбою та Національною поліцією України (зокрема, реалізація програми «СТОП фальшивка»),
  • здійснення заходів щодо популяризації та підвищення обізнаності споживачів страхових послуг з питань прямого врегулювання, електронного полісу, тощо.
  1. Закріплення дієвої системи захисту прав споживачів, формування надійних механізмів забезпечення безпеки коштів інвесторів та громадян, підвищення фінансової грамотності населення, вже закріплених у проекті Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг” №2456-д, зареєстрованого 29.12.2015 р.
  2. Сприяння розвитку аграрного страхування шляхом прийняття проекту Закону «Про особливості здійснення страхування ризиків сільськогосподарського виробництва» у новій редакції.
  3. Стимулювання розвитку добровільного та впровадження обов’язкового медичного страхування, зокрема, шляхом сприяння прийняттю проекту Закону № 4981 від 14.07.2016 р. “Про загальнообов’язкове соціальне медичне страхування в Україні”. Організації заходів щодо його популяризації та доопрацювання у профільних комітетах Верховної Ради України.
  4. З метою підвищення гарантій та захищеності подорожуючих громадян України, спільно з представниками туристичного та страхового бізнесів, сприяти розробці та прийняттю проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо страхування подорожуючих».
  5. Опрацювання та прийняття представлених Нацкомфінпослуг і НБУ змін до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 135 від 11.04.2000 р. з метою врегулювання порядку купівлі іноземної валюти для розміщення страхових резервів за договорами страхування, де страхові суми прив’язані до іноземних валют (міжнародної системи «Зелена картка», страхування життя, страхування ядерних ризиків, страхування подорожуючих тощо), здійснення розрахунків за укладеними договорами перестрахування, запровадження можливості купівлі іноземної валюти для здійснення розрахунків за договорами страхування із страховиками-нерезидентами.
  6. Сприяння прийняттю Законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язкового страхування відповідальності перевізника за шкоду, заподіяну життю, здоров’ю пасажирів та третіх осіб» №4642 від 11.05.2016.
  7. Сприяння розвитку в Україні ядерного страхування з імплементацією найкращих світових практик. Відміна обмежувальних дій НБУ, що суперечать ст. 31 Закону України «Про страхування», що зобов’язує страховика формувати резерви у валюті відповідальності, а саме: відмінити для страховиків обов’язковий продаж валюти, що надходить у вигляді страхових та перестрахових премій, щонайменше — у частині, що необхідна за нормативами для формування резервів та дозволити придбання валюти для їх формування. Активне сприяння виконанню інших заходів Дорожньої карти з реформування ядерного страхування в Україні, розробленої разом із Нацкомфінпослуг та представленої на Національній Раді із фінансової стабільності, зокрема:

— розробці та прийняттю нової редакції договору страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду, нових сучасних механізмів тарифоутворення,

— внесенню до банківського законодавства змін щодо можливості створення спеціальних довірчих рахунків,

— ратифікації державою Україна сучасної редакції Віденської (1963 р.) Конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду.

  1. Сприяння розвитку інформаційних технологій в сфері страхового бізнесу.
  2. Інформування міжнародної громадськості щодо досягнень страхового ринку України з метою залучення іноземних інвестицій шляхом англомовних публікацій.
  3. Підкреслюючи, що важливішою умовою успішного розвитку страхового ринку є обмін світовим досвідом та його застосування до національних страхових ринків, продовжити традицію та провести XІV Міжнародну карпатську страхову конференцію 14-17 лютого 2018 року.