ЛСОУ взяла участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності

3 липня 2018 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності. В рамках порядку денного було розглянуто проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання ринків фінансових послуг реєстр. №8415.

Доповідачем з цього питання виступив один з авторів законопроекту, перший заступник Голови Комітету, Михайло Володимирович Довбенко. Він зазначив, що для відновлення належного та ефективного функціонування ринків фінансових послуг, запобігання виникненню системних криз та забезпечення захисту прав споживачів фінансових послуг, необхідним є внесення концептуальних змін до законодавства. Зокрема, змін потребують  захист прав споживачів фінансових послуг;  реорганізація та припинення небанківських фінансових установ;  систематизація норм законодавства стосовно повноважень Регулятора;  заходи державного нагляду (контролю); ліцензування;  коригувальні заходи, заходи впливу та штрафні санкції. Також актуальними є такі питання як фіктивність фінансових установ; відновлення платоспроможності небанківських фінансових установ; виведення з ринку недержавних фінансових установ та ін.

Презентуючи документ, перший заступник Голови Комітету наголосив, що законопроект №8415 жодною мірою не є конкуруючим із всім нам відомим законопроектом про спліт.

За словами М. Довбенка, сьогодні загальними для усіх ринків небанківських фінансових послуг є питання відкритості на цих ринках, посилення системи захисту прав та інтересів споживачів небанківських фінансових послуг, максимального використання можливостей пруденційного нагляду та підвищення прозорості державного регулювання. Головним Законом, що визначає засади функціонування всіх ринків фінансових послуг, є Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». Частина цього Закону стосується всіх ринків фінансових послуг, а частина присвячена організації, повноваженням і порядку діяльності Регулятора на небанківському фінансовому ринку. На сьогодні цим Регулятором відповідно до закону є Нацкомфінпослуг. Проте, у зв’язку зі змінами в законодавстві, існує значна кількість проблемних питань та колізій у законодавстві, що впливають на виконання повноважень Регулятора і не дозволяють здійснювати ефективну державну політику на небанківських фінансових ринках. Базовий Закон про фінансові послуги є застарілим і його норми вже зараз суперечать багатьом новоприйнятим за останні роки законодавчим актам.

Ліга страхових організацій України активно підтримує проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання ринків фінансових послуг (реєстр. №8415, від 25.05.2018р., н.д. Довбенко М.В., Демчак Р.Є., Поляков М.А., Лаврик О.В., Рибалка С.В., Різаненко П.О., Жолобецький О.О., Святаш Д.В., Лопушанський А.Я., Мартиняк С.В.). Документ було розглянуто 19.06.2018 р. на засіданні Президії Ліги страхових організацій України. На думку ЛСОУ, законопроект №8415 дає відповідь на головне питання – яким чином буде здійснюватися державне регулювання небанківських ринків. Після прийняття цей закон забезпечить належну інституційну спроможність з урахуванням стандартів на рівні, прийнятих у країнах-членах ЄС, та процедур діяльності за світовими зразками, будь-якого Регулятора, який буде визначений цим законом.

За результатами роботи Комітету ВРУ учасники прийняли рішення підтримати документ, та наголосили, що при доопрацюванні на друге читання законопроект №8415 потребуватиме доопрацювання в частині особливостей регулювання діяльності кредитних спілок, пенсійних фондів, фінансових компаній.

Лігу страхових організацій України на засіданні Комітету ВРУ представила віце-президент ЛСОУ Романа Навальківська.

Фото заходу — https://www.facebook.com/uainsurcom/