ЛСОУ взяла участь у презентації дослідження Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору»

5 червня 2019 року Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» презентував нове дослідження фінансової грамотності в Україні, проведене з використанням методики Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

Дослідження показало, що Україна разом з Польщею знаходиться на 30-ому та останньому місці у рейтингах. Результат України за Індексом фінансової грамотності ОЕСР (знання, ставлення, поведінка) становить 11,6 балів із 21 максимально можливих, і переконливо свідчить про те, що Національна стратегія з підвищення фінансової грамотності є вкрай важливою.

Опитування було проведено на замовлення Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та Національного банку України методом інтерв’ю «обличчя до обличчя» у грудні 2018 року. Загальнонаціональна вибірка становила 2007 респондентів віком від 18 до 79 років. Похибка не перевищує 2,2%.

«Це третє опитування з фінансової грамотності в Україні. Проте, це перше в історії України опитування, яке проводилося на основі анкети, яку розробила ОЕСР. Це дозволяє розрахувати Індекс фінансової грамотності ОЕСР для України та порівняти його з результатами тридцяти інших країн», — зазначила Юлія Вітка, заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Індекс фінансової грамотності ОЕСР складається з балів за фінансові знання (наприклад, базових понять процентів, інфляції), ставлення до питань, які стосуються фінансів (наприклад, короткострокове чи довгострокове мислення) та фінансову поведінку (наприклад, фінансове планування, здійснення заощаджень). Низький рейтинг України пов’язаний з поганими результатами за компонентами індексу, які стосуються ставлення та знань.

Відмінності між країнами є вражаючими. Середній бал за ставлення до фінансових питань в Україні був 2,4 (за шкалою від 1 до 5) і був набагато нижчим за середній показник (3,3) тридцяти країн, які брали участь в опитуванні ОЕСР.

На низький бал за ставлення, очевидно, впливає нестійкий характер економічного зростання країни, дві фінансові кризи за останні п’ятнадцять років, інфляція та девальвація національної валюти.

Дослідження демонструє, що програми з фінансової грамотності повинні бути одним з найважливіших пріоритетів для України.

Лігу страхових організацій України на заході представив Сергій Тарасов, віце-президент ЛСОУ, який вважає, що оскільки рівень фінансової грамотності є найнижчим у віковій групі 18-24 роки (10,6 балів проти 12,1 у віковій групі 25-34 роки), ініціативи з підвищення фінансової грамотності мають стати «молодшими», а активне залучення підлітків і молоді до відповідних освітніх програм і заходів надасть додаткові можливості для економічного зростання країни. Тим більше, що за результатами дослідження українці підтримують викладання фінансової грамотності у школах — 70% хотіли б, щоб дітей навчали в школі, як розпоряджатися своїми фінансами.

Планується, що результати цього дослідження — http://www.fst-ua.info/wp-content/uploads/2019/06/Financial-Literacy-Survey-Report_June2019_ua.pdf, а також проект Національної стратегії з підвищення фінансової грамотності в Україні буде обговорено 12 червня в Києві на Міжнародному форумі з фінансової інклюзії, організованому Національним банком України разом з організаціями-партнерами.

Фото заходу — https://www.facebook.com/uainsurcom/