ЛСОУ провела обговорення проєкту Положення НБУ

12 серпня 2020 року Ліга страхових організацій України провела обговорення проєкту Положення Національного банку України «Про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг».

Спікером заходу виступила віце-президент ЛСОУ Романа Навальківська, яка презентувала ключові нововведення проєкту та ТОП-10 ризиків застосування Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг.

Зокрема, визначені проектом повноваження НБУ при здійсненні заходів нагляду за фінансовою установою є безмежними та ведуть до безпідставного втручання в усі бізнес-процеси фінансової установи, містять ознаки «вседозволеності» в діях  членів інспекційної групи регулятора при перевірці та можуть використовуватися ними з метою тиску на піднаглядну установу.

ЛСОУ вважає, що передбачені проєктом Положення норми щодо  зустрічі інспекційної групи з особами, які працюють з об’єктом перевірки на підставі договору аутсорсингу, мають відбуватися лише з питань що стосуються фінансових послуг і лише в рамках  інспекційної перевірки, оформленої належним чином щодо таких осіб.

Недопустимим, на переконання ЛСОУ, є проведення інтерв’ю з будь-яким працівником об`єкта перевірки ще й без погодження із керівником фінансової установи, оскільки таке інтерв’ю може призвести до отримання хибної та неактуальної інформації.

Віце-президент ЛСОУ Олександр Залєтов звернув увагу учасників на необхідність формалізації вимог НБУ та наголосив, що об’єкт перевірки має бути завчасно повідомлений про зміну переліку питань програми інспекційної перевірки. Також, оскільки така необхідність перевірки в такому випадку визначатиметься безпосередньо регулятором, вказана підстава завжди і постійно може бути використана як засіб тиску на фінансову установу та може призвести до зловживань з боку регулятора.

ЛСОУ наполягає що питання внесення змін до розпорядчого акту потрібно конкретизувати або виключити з проекту нормативного акту, а  внесення змін щодо переліку питань, що підлягають перевірки, після початку проведення позапланової перевірки є неприпустимим.

Окрім того, проблема полягає в тому, що керівник об’єкта (особа яка виконує його обов’язки) може бути відсутній за виробничою необхідністю в момент прибуття інспекційної групи та за об’єктивних обставин (транспортні затори на автошляхах тощо) керівник об’єкта може запізнитися на вручення копії розпорядчого акту. Також перед зустріччю керівник об’єкта має призначити розпорядчим документом контактну особу об’єкта перевірки.

ЛСОУ вважає необхідним нормативно передбачити можливість проведення зустрічі членів інспекційної групи з керівниками та контактною особою об’єкта перевірки протягом наступного дня позапланової інспекційної перевірки також з огляду на те, що інспекційна група може теоретично прибути до об’єкту перевірки в кінці робочого дня та обмежити право інспекційної групи уточнювати інформацію у об’єкта перевірки за певний часовий період.

Підсумовуючи результати засідання, віце-президент ЛСОУ Олександр Залєтов  зазначив, що проєкт Положення потребує суттєвого доопрацювання та включення тих норм, які мають корупційний ризик. Також, на його переконання, для забезпечення належного державного нагляду за небанківськими фінансовими установами цей документ має містити чіткі норми, що не будуть суперечити чинному законодавству.