Положення

«Зареєстровано»
Міністерством юстиції
України
Наказ _______________ Вiд „___”___________ 2010р.

 «Затверджено»
Рішенням Президії
ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга»
Президент_____________ Пампуха Г.Г.
№ 2 вiд 03 березня 2010р.

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТIЙНО ДIЮЧИЙ ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД ПРИ ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ «ВСЕУКРАЇНСЬКА ТРЕТЕЙСЬКА ЛІГА» (нова редакція)
м. Київ – 2010 р.

1. Загальні положення.

1.1. Постійно діючий третейський суд при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнська Третейська Ліга» (далi — Третейський суд)  є  постійно діючим  Третейським  судом, створеним при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнська Третейська Ліга» (далi — Засновник) відповідно до Закону України «Про третейські суди» для розгляду та вирішення будь-яких спорів, що виникають iз цивільних та господарських правовідносин, підвідомчих Третейському суду.

1.2. Третейський суд здійснює свою діяльність відповідно до Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, цього Положення та Регламенту Третейського суду з метою захисту майнових i немайнових прав та охоронюваних законом інтересів фізичних i юридичних осіб.

1.3. Третейський суд може мати печатку, кутовий штамп та бланки зі своїм найменуванням.

1.4. Найменування Третейського суду – Постійно діючий третейський суд при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнська Третейська Ліга».

1.5. Місцезнаходження Третейського суду:
— юридична та фактична адреса: 04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 21,к.3,оф.7;

2. Засновник Третейського суду.

2.1. Засновником Третейського суду є Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська Третейська Ліга», зареєстрована Міністерством юстиції України 03 червня 2008р.

Місцезнаходження Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська Третейська Ліга»: 04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 21, к. 3, оф. 7, iдентифiкацiйний код в ЄДРПОУ 35275597.

2.2. Засновник не має права втручатися в діяльність Третейського суду та суддів, яка пов’язана з розглядом справ.

2.3. Засновник має наступні права та обов’язки:
— затверджує Положення та Регламент Третейського суду, Положення про зборі та витрати, Список третейських суддів;
— затверджує зміни та доповнення до Положення та Регламенту Третейського суду,  Положення про зборі та витрати, Списку третейських суддів;
— виключає суддів Третейського суду зi Списку третейських суддів;
— публікує Положення, Регламент Третейського суду та Положення про зборі та витрати;
— забезпечує зберігання справ та документів Третейського суду;
— вирішує iншi питання, якi віднесені до його компетенції чинним законодавством, цим Положенням та Регламентом Третейського суду.

2.4. Засновник бере на себе зобов’язання щодо забезпечення діяльності Третейського суду, для чого він: надає Третейському суду приміщення, обладнання та iншi необхідні матеріали; своєчасно забезпечує Третейський суд коштами, якi йому необхідні для вирішення спору; надає суду канцелярські приладдя.

3. Цiлi утворення та завдання третейського суду.

3.1. Третейський суд створений з метою забезпечення справедливого, швидкого та ефективного розгляду спорів та примиренні осіб, якi до нього звернулися.

3.2. Третейський суд здійснює свою діяльність на принципах самоуправління, добровільності, гласності та самофінансування. Суд не ставить за основну мету одержання прибутків від своєї діяльності.

3.3. Основними завданнями діяльності Третейського суду є:
— захист прав i охоронюваних законом інтересів юридичних осіб, об’єднань юридичних осіб, громадян-пiдприємцiв, а також фізичних осіб, якi є сторонами третейського розгляду, шляхом розгляду i вирішення майнових та немайнових споров мiж юридичними особами та/або громадянами-пiдприємцями чи фізичними особами;
— сприяння здійсненню юридичними особами та громадянами-пiдприємцями законної господарської, іншої економічної діяльності;
— удосконалення системи третейського судочинства, підвищення правової культури суб’єктів господарювання та громадян;
— сприяння побудові в Україні правової держави.

4. Принципи організації та діяльності Третейського суду.

4.1. Третейський суд створюється та діє на принципах:
— законності;
— незалежності третейських суддів та підпорядкування їх тільки законові;
— рівності всіх учасників третейського розгляду перед  законом i Третейським судом;
— змагальності сторін, свободи в наданні ними Третейському суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості;
— обов’язковості для сторін рішень Третейського суду;
— добровільності створення Третейського суду;
— арбiтрування;
— самоврядування третейських суддів;
— всебічності, повноти та об’єктивності вирішення спорів;
— сприяння сторонам у досягненні мирової угоди на будь-якій стадії третейського розгляду.

5. Правове положення третейського суду.

5.1. Третейський суд є недержавним  незалежним  органом  без статусу юридичної особи.

5.2. Третейський  суд  визнається  створеним  з  моменту  його державної реєстрації.

5.3. Третейський  суд  створюється  без  обмеження  терміну діяльності.

6. Право на звернення до третейського суду.

6.1. Право на звернення до Третейського суду належить будь-яким юридичним та/або фізичним особам при наявності між сторонами угоди про передачу спору на вирішення Третейського суду (далi — третейська угода), яка відповідає вимогам чинного законодавства та Закону України „Про третейські суди».

7. Пiдвiдомчiсть справ третейському суду.

7.1. Третейський суд може розглядати будь-які справи, що виникають iз цивільних та господарських правовідносин, за винятком встановленим ст. 6 Закону України «Про третейські суди».

8. Склад та судді третейського суду.

8.1.  Судді Третейського суду затверджуються Засновником iз числа осiб, якi мають необхідні спеціальні знання в області вирішення спорів, що підлягають розгляду третейським судом, та пройшли при ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга» спецкурс, присвячений третейському судочинству і отримали Сертифікат встановленого зразку та надали згоду на виконання обов’язків третейського судді.

8.2. Суддями третейського суду не можуть бути:
— особи, які не досягли повноліття, та особи, які перебувають під опікою чи піклуванням;
— особи, які не мають кваліфікації, погодженої сторонами безпосередньо чи визначеної у регламенті третейського суду;
— особи, які мають судимість;
-особи, визнані в судовому порядку недієздатними;
— судді судів загальної юрисдикції або Конституційного Суду України.

8.3. Призначення чи обрання Третейського суду та третейських суддів

Сторони мають право вільно призначати чи обирати Третейський суд та третейських суддів.

Для призначення чи обрання третейських суддів у кожній справі необхідна їхня згода. Призначення чи обрання третейських суддів здійснюється із затвердженого списку третейських суддів.

8.4. Вимоги до третейських суддів.

Третейські судді не є представниками сторін. Третейським суддею може бути призначена чи обрана особа, яка прямо чи опосередковано не заінтересована в результаті вирішення спору, а також має визнані сторонами знання, досвід, ділові та моральні якості, необхідні для вирішення спору.

У разі одноособового вирішення спору третейський суддя Третейського суду повинен мати вищу юридичну освіту. У разі колегіального вирішення спору вимоги щодо наявності вищої юридичної освіти поширюються лише на головуючого складу Третейського суду.

9. Голова Третейського суду та апарат суду.

9.1. Порядок затвердження Голови Третейського суду.

Головою Третейського суду є керівник юридичної особи, при якій утворено Третейський суд – Президент ВГО «Всеукраїнська третейська ліга».

Заступник Голови Третейського суду затверджуються рішенням Голови Третейського суду – Президентом ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга».

9.2. Повноваження Голови Третейського суду та його заступника.

Голова Третейського суду та його заступник організують діяльність Третейського суду і його персоналу.

Голова Третейського суду без спеціального доручення представляє суд у відносинах у середині країни та за кордоном.

Голова Третейського суду та його заступник виконують інші повноваження, що випливають з цього Положення і Регламенту Постійно діючого Третейського суду при ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга» та мають право бути третейськими суддями при розгляді спорів Третейським судом.

9.3. Апарат Третейського суду

Апарат Третейського суду складається з Голови Третейського суду, його заступника, відповідального секретаря, а також необхідного технічного персоналу, який визначається Президентом ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга».

Відповідальний секретар суду призначається наказом Президента ВГО «Всеукраїнська Третейська Ліга».

Відповідальний секретар Третейського суду організує діловодство, пов’язане з діяльністю суду, виконує інші функції, передбачені Регламентом.

10. Органи самоврядування.

10.1. Для представництва та захисту інтересів третейських суддів Третейського суду утворюються орган третейського самоврядування.

10.2. Органом самоврядування третейських суддів Постійно діючого третейського суду при ВГО «Всеукраїнська третейська ліга» є Президія третейських суддів утворена зі складу третейських суддів в кількості 5 осіб, склад якої призначається та змінюється Головою Третейського суду. Президія скликається не рідше ніж один раз на рік. Головою Президії третейських суддів є Голова Третейського суду.

10.3. Президія аналізує судову практику та практику інших третейських судiв, мiжнародний досвiд третейського судочинства, розглядає питання підвищення квалiфiкацiї третейських суддiв, розповсюдження інформації про діяльність Третейського суду, його мiжнароднi зв’язки та iншi питання його діяльності. На засіданнях Президії за запрошенням можуть брати участь інші особи.

11. Третейський розгляд.

11.1.    Визначення правил третейського розгляду
Правила третейського розгляду Третейським судом визначаються Регламентом.

З питань, не врегульованих Регламентом Третейський суд застосовує норми Закону України «Про третейські суди» та може визначити власні правила третейського розгляду лише в тій частині, що не суперечить принципам організації та діяльності Тре­тейського суду, які визначені Законом.

Строки вчинення процесуальних дій, передбачені Законом України «Про третейські суди», можуть бути продовжені лише за спільною згодою сторін та складу третейського суду, яким вирішується спір. Про продовження строку третейського розгляду постановляється відповідна ухвала.

11.2.    Гласність третейського розгляду

У разі, коли проти відкритого розгляду справи третейським судом висунуто хоча б однією стороною заперечення з мотивів додержання та збереження комерційної або банківської таємниці чи забезпечення конфіденційності інформації, справа розглядається у закритому засіданні.

11.3.    Місце проведення третейського розгляду є місцезнаходження Третейського суду.

11.4.    Мова третейського розгляду

Розгляд справ у третейському суді провадиться українською мовою, якщо інше не передбачено угодою сторін.

Сторона, яка надає документи чи письмові докази мовою іншою, ніж мова третейського розгляду, повинна забезпечити їх переклад на мову чи мови третейського розгляду.

12. Конфіденційність.

12.1. Третейський суд, суддя Третейського суду не вправі розголошувати відомості та інформацію, що стали йому відомі під час третейського розгляду, без згоди сторін або їх правонаступників. Забороняється вимагати від третейського судді надання документів, відомостей та інформації, якими він володіє у зв’язку з третейським розглядом справи, крім випадків, передбачених законами України.

12.2. Не буде вважатись розголошенням відомостей в разі якщо сторони в ході розгляду справи не подавали письмових заяв чи клопотань про збереження конфіденційності.

13. Припинення діяльності третейського суду.

13.1 Дiяльнiсть Третейського суду може бути припинена на пiдставi:
— рiшення Засновника;
— лiквiдацiї Засновника;
— рiшення компетентного суду про анулювання реєстраційного свiдоцтва третейського суду;
— з iнших пiдстав, передбачених законодавчими актами України.

13.2. У місячний термін з дати прийняття рiшення про припинення діяльності Третейського суду Засновник подає до органу державної реєстрацiї Третейського суду необхiднi документи про припинення дiяльностi Третейського суду, а також забезпечує опублікування цього рішення.