21 квітня відбулося засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, на якому розпочато розгляд підготовленого до другого читання проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності», №2571-д.
Законопроектом пропонується унормувати питання у сфері банківської діяльності та здійснити:
1) удосконалення регулювання діяльності банків, зокрема шляхом надання Національному банку необхідних інструментів впливу у цій сфері;
2) встановлення особливостей судового провадження у справах щодо оскарження рішень Національного банку про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідацію банку, рішень Фонду про запровадження тимчасової адміністрації у банку, про початок процедури ліквідації банку, про затвердження плану врегулювання та будь-яких інших рішень, прийнятих на його виконання, а також рішень щодо призначення уповноважених осіб Фонду, делегування їм повноважень, рішень Кабінету Міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, рішень Міністерства фінансів України, прийнятих на виконання таких рішень Кабінету Міністрів України, а також встановлення чітких законодавчих приписів щодо неможливості зупинення або припинення розпочатих на підставі таких рішень процедур;
3) удосконалення регулювання ліквідаційної процедури банків, механізму відшкодування збитків (стягнення шкоди) з пов’язаних з банком осіб та інших осіб, якими банку та кредиторам банку були завдані збитки (нанесена шкода), розширення та удосконалення механізмів участі держави у виведення банку з ринку.
У засіданні взяли участь 27 членів Комітету із 32. У обговоренні в режимі відеоконференції також взяли участь представник Національного банку України та Міністр юстиції Денис Малюська.
Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев поінформував, що профільний підкомітет запропонував врахувати 235 із 16586 правок, поданих до другого читання.
На початку засідання Комітет затвердив процедуру розгляду порівняльної таблиці до законопроекту №2571-д, згідно з якою розгляд та обговорення відбуватиметься за окремими підпунктами проекту Закону. У засіданні у режимі відеоконференції брали участь народні депутати, які подали правки до законопроекту. Вони мали можливість протягом двох хвилин представити свої правки щопо підпункту законопроекту. Потім відбувається обговорення і голосування. Якщо редакція підпункту, запропонована підкомітетом, не набирає необхідної кількості голосів, то розглядаються і голосуються окремі поправки і потім затверджується остаточна редакція підпункту.
Також було прийнято рішення про внесення до протоколу сьогоднішнього засідання Комітету результатів поіменного голосування народних депутатів.
Народні депутати розглянули і затвердили назву і три підпункти проекту Закону. У засіданні було оголошено перерву.
Після перерви Комітет у режимі відеоконференції продовжив розгляд проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності», №2571-д.
Згідно з ухваленою членами Комітету процедурою, законопроект розглядається за пунктами. Народні депутати представили свої правки, запропоновані під час підготовки до другого читання, до пункту четвертого проекту Закону. У його обговоренні взяв участь заступник директора Фонду гарантування вкладів Віктор Новіков.
Під час обговорення автор законопроекту Данило Гетманцев поінформував про логіку проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності».
Так, за його словами: «Є рішення Національного банку і Фонду гарантування вкладів, які не можливо «відмотати» назад і які необхідно приймати у стислі терміни, з урахуванням того, що банківська сфера є специфічною — це сфера, яка стосується інтересів вкладників, інтересів юридичних осіб, які обслуговуються в банках, сфера, яка є кровоносною системою держави. Якщо ми з вами передбачаємо можливість того, що Національний банк може прийняти рішення про виведення банку з ринку, то ми, звичайно, повинні дати можливість акціонерам, у разі встановлення рішення НБУ незаконним, отримати компенсацію збитків, однак, відмінити саме рішення неможливо. Також неможливо зупинити його, у випадку, якщо це рішення необхідно ухвалювати сьогодні, а не через три роки, коли буде розглянута справа в суді».
Члени Комітету 16-ма голосами підтримали четвертий пункт законопроекту у редакції, запропонованій у порівняльній таблиці.
Пункт п’ятий законопроекту, яким вносяться зміни до статті 264 Кодексу України адміністративного судочинства, підтримали 14 членів Комітету.
Шостим пунктом проекту Кодекс України адміністративного судочинства пропонується доповнити новою статтею 266 прим 1. Комітет більшістю голосів (14 – “за”) підтримав редакцію даного пункту, запропоновану у порівняльній таблиці.
Комітет перейшов до розгляду пунктів проекту Закону, які стосуються внесення змін до Цивільного кодексу України.
Після обговорення, підпункт перший пункту другого законопроекту, яким вносяться зміни до статті 22 Цивільного кодексу України, не набрав необхідної кількості голосів — його підтримали 12 із 24 народних депутатів, які брали участь у голосуванні.
Відповідно до ухваленої процедури, члени Комітету тепер мають розглянути усі правки, запропоновані до даного пункту.
Голова Комітету поінформував, що розгляд правок до підпункту першого пункту другого проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності» відбудеться на наступному засіданні, яке розпочнеться завтра, 22 квітня, о 10.00.
За словами Данила Гетманцева, на сьогоднішньому засіданні Комітет пройшов 2436 правок із 16586, внесених до законопроекту.