Ліга страхових організацій України

Фінграмотність

novyy zakon

Новий Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів” захищає інтереси страхувальників та потерпілих осіб, що дає змогу підвищити довіру до обов’язкового автострахування, а також сприяє розвитку ринку ОСЦПВВНТЗ.

 

7 змін, про які варто знати водіям

 

  1. Потерпілі у ДТП отримуватимуть належний захист. Посилюється рівень захисту потерпілих у ДТП шляхом поступового підвищення максимальних розмірів страхової суми до розмірів, що відповідають європейським стандартам.
  2. Буде скасовано державне регулювання цін на поліси автоцивілки та запроваджено визначення індивідуальної ціни для кожного страхувальника. Водночас враховуватиметься персональна історія в попередніх періодах страхування, відсутність ДТП або наявності збитків у минулому.
  3. Модель прямого врегулювання збитків стане обов’язковою. Потерпілий отримає право звертатися за врегулюванням страхової події до “свого” страховика, з яким у нього укладений договір, а не звертатися до страхової компанії винуватця ДТП.
  4. Розрахунок страхової виплати буде відбуватися без урахування зносу автомобіля (для розрахунку вартості ремонту авто беруться нові запчастини, дозволені заводом-виробником). Новація стосується автомобілів з терміном експлуатації до 5 років. Для авто віком від 6 років і більше до розрахунку вартості ремонту враховуються запчастини-аналоги. Страховик зобов’язаний буде надати три варіанти СТО в межах 150 км від місця проживання потерпілого. У разі відмови потерпілої особи від здійснення оплати на СТО, виплата здійснюватиметься на поточний/платіжний рахунок.
  5. Скасування франшизи. Нове законодавство забороняє застосовувати франшизу у договорах ОСЦПВВНТЗ. Позбавлення полісів від франшизи – частки коштів, яку споживач мав сплачувати самостійно, зробить систему страхування більш зрозумілою та доступною для клієнтів.
  6. Залишаються чинними знижки на поліс “автоцивілки” для окремих категорій пільговиків у розмірі 50%. Зокрема для учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, людей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеною до I або II категорії, пенсіонерів та  людей з інвалідністю І групи. Звертаємо увагу, що зменшення вартості страхового поліса для таких категорій громадян застосовуються виключно щодо забезпечення авто, які не використовуються з метою надання платних послуг перевезення пасажирів або вантажу та мають обсяг двигуна до 2500 см3 або потужністю до 100 кіловат (для електромобілів).
  7. Ліміт страхового відшкодування за Європротоколом буде скасовано. При цьому, такий ліміт може буде встановлений Національним банком України в майбутньому.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

У стресових ситуаціях буває важко зорієнтуватись. Що робити, куди бігти і кому телефонувати? Відповідь на усі ці питання є у договорі страхування.

 

Договір страхування передбачає певний порядок дій при настанні страхового випадку. Ти маєш ретельно вивчити документ, щоб знати, як діяти в різних ситуаціях.

 

Страхова компанія може відмовити у виплаті, якщо клієнт своєчасно не повідомить про настання страхового випадку, надасть неправдиві дані або порушить алгоритм дій, прописаний у договорі.

 

Наприклад, під час оформлення КАСКО однією з умов договору може бути виклик поліції, навіть якщо ти – єдиний учасник ДТП. Ігнорування цієї обставини – причина для відмови страхової компанії в покритті збитків.

 

Бездіяльність клієнта, що призвела до збільшення збитку від страхового випадку, також може стати підставою для відмови страхової компанії у виплаті відшкодування.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

MTSBU

Алгоритм дій при настанні ДТП

 

Дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування, визначені у статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (Закон). Зокрема, учасники ДТП зобов’язані:

  • терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції України;
  • проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;
  • вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;
  • невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності або у випадках, передбачених статтею 41 Закону, – МТСБУ, повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.

 

Якщо без поважних причин не повідомити свого страховика про настання ДТП у триденний термін, то після відшкодування збитків, заподіяних третій особі, страховик має право вимагати від свого страхувальника компенсації понесених витрат.

 

Під час оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду відповідний підрозділ Національної поліції України встановлює та фіксує необхідні відомості щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності учасників цієї пригоди.

 

У разі настання ДТП за участю лише забезпечених транспортних засобів (водії яких мають діючі поліси обов’язкового страхування), за умови:

  • відсутності травмованих (загиблих) людей;
  • згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння;
  • відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про ДТП (європротокол) Після складення європротоколу водії мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про її настання.

 

Оформити електронний європротокол можна тут.

 

У разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі відповідного підрозділу Національної поліції України, розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати 80 000 грн. (зазначений ліміт впроваджений з липня 2022 року відповідно до постанови Правління Національного банку від 30 травня 2022 року №108).

 

З 01 липня 2022 року страхові суми за внутрішніми договорами обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 30.05.2022 №109 встановлені у розмірі:

  • за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю – 320 000 грн.на одного потерпілого, незалежно від кількості потерпілих;
  • за шкоду, заподіяну майну потерпілих – 160 000 грн.на одного потерпілого, але не більше 800 000 грн. на одну страхову подію.

 

Важливо!

 

Водії та власники транспортних засобів, причетних до ДТП, власники пошкодженого майна зобов’язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком або МТСБУ аварійний комісар або експерт, а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна.

 

Учасники ДТП звільняються від обов’язку збереження пошкодженого майна (транспортних засобів) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, у разі якщо не з їхньої вини протягом 10 робочих днів після одержання страховиком (МТСБУ) повідомлення про ДТП його уповноважений представник не прибув до місцезнаходження такого пошкодженого майна.

 

#МТСБУ #ЛСОУ

Perevir chy ne vyniatok

Страховик може відмовити в компенсації, якщо подія належить до винятків зі страхового покриття або є нестраховим випадком. Дізнавайся перелік страхових випадків та винятків із договору, щоб уникнути проблем із страховими виплатами.

 

Причинами відмови у виплатах можуть стати:

  • Несплата чергової частини страхової премії. Якщо клієнт має розстрочку страхових платежів та не сплатив черговий платіж, то договір страхування припиняє свою дію. 
  • Не дотримання визначеного у договорі порядку дій при настанні страхової події.
  • Несвоєчасне повідомлення страховика про подію.
  • Порушення умов договору.
  • Навмисні дії, а також бездіяльність клієнта, що посприяли настанню страхового випадку або призвели до збільшення розміру збитку.
  • Договір страхування може не діяти на території, на якій стався збиток, або не працювати в певний проміжок часу, що теж належить до частих причин відмови у виплаті відшкодування. Наприклад, договір страхування від нещасних випадків може діяти тільки під час тренувань та спортивних змагань.

 

Цей перелік – неповний та описує лише типові ситуації, що можуть бути передбачені договором страхування. 

 

Фінансові труднощі у страховій компанії не є підставою для відмови у страховій виплаті і не звільняють страховика від його зобов’язань перед клієнтами.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

Крок 1. Ознайомся з повною інформацією про страховий продукт, який тебе цікавить.

Крок 2. Порівняй вартість та умови страхування обраного страхового продукту у різних страхових компаніях.

Крок 3. Відповідально постався до вибору страховика та знайди того, якому зможеш довіряти. Досліди його онлайн-ресурси. Вебсайт повинен містити  чітку та актуальну інформацію про страхову компанію, її власників, керівництво, звітність тощо.

Крок 4. Дізнайся про наявність ліцензії у страхової компанії або поцікався інформацією про страхового посередника, який пропонує укласти договір страхування

Перевірити інформацію щодо ліцензій страхових компаній можна за посиланням: https://kis.bank.gov.ua/ 

Крок 5. Уважно вивчи договір страхування.

 

У ньому прописуються усі важливі умови страхування. Не варто, не прочитавши, ставити на ньому свій підпис – уточни ті нюанси, які не розумієш.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

На що варто звернути увагу?

  • Розмір страхової суми – у межах цієї суми ти зможеш отримати страхову виплату у разі настання страхового випадку.
  • Ліміти відповідальності страховика за страховим ризиком чи подією – максимальна сума страхової виплати за договором страхування або за певним страховим випадком чи об’єктом страхування.
  • Перелік страхових ризиків – це непередбачувані ймовірні події, на випадок настання яких проводиться страхування.
  • Перелік винятків із страхових випадків. 
  • Розмір франшизи – частина збитків, яку страховик не відшкодовує.
  • Дата, періодичність сплати та розмір страхової премії. Страхова премія – це плата за страхування, яку клієнт зобов’язаний сплатити страховій компанії згідно з договором страхування. Договір зазвичай починає діяти тільки після сплати страхової премії в повному обсязі або її першої частини.
  • Період очікування – проміжок часу, що визначено умовами договору страхування, коли не діє страховий захист за певними ризиками. 
  • Порядок дій у разі настання події, що має ознаки страхового випадку. Невчасне повідомлення страховику про таку подію часто стає причиною відмови у страховій виплаті.
  • Права та обов’язки сторін договору.
  • Строки прийняття страховиком рішення про здійснення страхової виплати, порядок та умови здійснення страхових виплат.
  • Наявність додатків, посилань на пов’язані документи та їх зміст.
  • У яких випадках договір страхування припиняє діяти. 

 

Залежно від класу страхування дізнайся, з якими структурами, крім страховика, доведеться взаємодіяти в разі настання страхового випадку. Наприклад, оформлюєш медичне страхування – з’ясуй перелік установ/лікарень, у яких можна отримати послуги і які будуть покриватися договором страхування.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

Пам’ятай, що страховики мають забезпечити тебе доступною та вичерпною інформацією про страховий продукт до укладення договору. 

 

Де шукати інформацію для порівняння різних страхових продуктів?

  1. На вебсайтах страховиків та страхових посередників (за наявності у таких вебсайту). 
  2. В інформаційному документі про стандартний страховий продукт, який розміщується на вебсайтах страховиків та страхових посередників.

 

У цьому документі інформація подана в стандартизованому вигляді. Тож ти легко зможеш порівняти пропозиції різних страховиків за однаковими продуктами та зробити зважений вибір.

 

Як отримати інформацію?

 

Інформація про страховий продукт, у тому числі інформаційний документ про стандартний страховий продукт, може надаватися в паперовій або електронній формі (електронною поштою, через посилання на на вебсайт, через особистий кабінет чи мобільний застосунок) або в інший спосіб за домовленістю.

 

Важливі нюанси, що стосуються умов страхування прописуються в договорі. Уважно читай договір перед його підписанням та за потреби задавай усі питання, які тебе цікавлять страховику або страховому посереднику.

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

Модель обов’язкового прямого врегулювання збитків унаслідок ДТП стане обов’язковою для усіх страховиків з 2025 року. Із її запровадженням водії отримають ще більше користі від автоцивілки.

 

Що означає модель прямого врегулювання збитків?

 

Якщо ти постраждав у ДТП, тобі не потрібно буде шукати страхову компанію винуватця. Достатньо звернутися до страхової компанії, з якою в тебе укладена автоцивілка (поліс ОСЦПВВНТЗ) і отримати виплату.

 

Як це працювало раніше?

 

До оновлення законодавства механізм прямого врегулювання збитків унаслідок ДТП був необов’язковий. Його практикувала незначна частина українських страховиків. У більшості ж випадків водій, який постраждав у ДТП звертався до страхової компанії винуватця аварії для отримання страхового відшкодування, що ускладнювало процес урегулювання страхових випадків.

 

З прийняттям нового Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, застосування  такого механізму пошириться на усіх страховиків, що укладають договори “автоцивілки”. 

 

#ЗнайСвоїПрава_Страхування #ЗСП_Страхування #ЛСОУ

zelena kartka

Виїжджаєш за кордон на власному автомобілі? Тобі знадобиться міжнародний договір страхування “Зелена картка”. Це автострахування цивільно-правової відповідальності – обов’язкове для водіїв, що прямують в інші країни.

 

Договір міжнародного страхування “Зелена картка” забезпечить відшкодування збитків, заподіяних життю, здоров’ю та/або майну третіх осіб унаслідок ДТП з вини страхувальника за кордоном.

 

“Зелена картка” – страховий сертифікат єдиної форми, що застосовується в країнах – членах міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка”, зазначених і не викреслених у такому сертифікаті.

 

Тобто “Зелена картка” – це також автоцивілка. Різниця полягає в тому, що автоцивілка діє лише на території України, а “Зелена картка” – за межами нашої держави.

 

Для укладення договору знадобляться:

  • свідоцтво про реєстрацію автомобіля (технічний паспорт);
  • паспорт громадянина України;
  • ідентифікаційний код (для фізичних осіб) / код ЄДРПОУ (для юридичних осіб).

Оформити страховку в електронній чи паперовій формі можна в страховиків, що є повними членами Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) або у страхових агентів страховика – повного члена МТСБУ.

 

Ознака успішного укладення договору страхування через підсистему “Green Card online” – це контрольний код нанесений у нижньому правому куті бланка сертифіката “Зелена картка”. Завдяки цій технології ви можете бути впевнені в дійсності вашого договору та легко перевірити його чинність.


Перевірити статус сертифіката “Зелена картка” можна на сайті МТСБУ: https://mtsbu.ua/greencard/perevirka-chinnosti-strahovogo-sertifikata-zelena-kartka

perevirka chynnnosti avtotsyvilky

Перевірити статус договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВВНТЗ), або Автоцивілки, ви можете на сайті Моторно (транспортне) страхове бюро України:

 

https://policy-web.mtsbu.ua/