Комітет Ліги страхових організацій України з питань фінансового моніторингу опрацював оприлюднений Нацкомфінпослуг проект розпорядження від 16.02.2016 р. №366 «Про схвалення проекту розпорядження Нацкомфінпослуг «Про затвердження Положення про здійснення фінансового моніторингу, суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг».
Підготовлені пропозиції та зауваження до проекту, врахування яких, на думку ЛСОУ, є вкрай необхідними для ринку, направлено до Нацкомфінпослуг, Державної регуляторної служби України та Державної служби фінансового моніторингу України.
У своєму листі ЛСОУ наголошує, що пунктом 7 розділу ІІ проекту Положення передбачено, що на посаду відповідального працівника призначається особа, яка має бездоганну ділову репутацію, працює в суб’єкті за основним місцем роботи та відповідає кваліфікаційним вимогам. Аналогічна вимога, зокрема, щодо працевлаштування за основним місцем роботи, передбачена в пункті 19 розділу ІІ проекту Положення і застосовується до працівника, який тимчасово виконує обов’язки відповідального працівника. Проте така вимога не встановлена Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Законом передбачено, що відповідальний працівник повинен мати бездоганну ділову репутацію та відповідати кваліфікаційним вимогам, встановленим суб’єктом державного фінансового моніторингу, який виконує функції державного регулювання та нагляду за відповідним суб’єктом первинного фінансового моніторингу. На переконання учасників Комітету ЛСОУ з питань фінансового моніторингу, ця норма обмежує право працівника, визначене в Кодексі про працю, де сказано, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Також, проектом Положення визначено, що призначення одного відповідального працівника страхової компанії одночасно в декількох відокремлених підрозділах можливо у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, якщо такий відокремлений підрозділ не здійснює ведення реєстру фінансових операцій та повідомлення спеціально уповноваженому органу про фінансові операції.
На думку Комітету ЛСОУ, виконання даної вимоги не вплине на якість виконання працівниками цих підрозділів заходів з внутрішнього фінансового моніторингу, що полягають в проведенні ідентифікації, верифікації, вивчення клієнтів та уточнення інформації про них, але призведе до непередбачуваних витрат страховиків, зокрема, на навчання та підвищення кваліфікації відповідальних працівників. Для прикладу, лише у одного страховика, що має підрозділи у всіх, за виключенням Криму і Севастополя, областях України, витрати на навчання зростуть більш як у 20 разів і перевищать 60 тисяч гривень.
Ці та інші зауваження та пропозиції Ліги страхових організацій України у вигляді порівняльної таблиці до проекту «Положення про здійснення фінансового моніторингу, суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» були представлені 10 березня на профільному засіданні Нацкомфінпослуг.