Послуги з медичного страхування можуть надаватися у двох формах: обов’язковій і добровільній. Вибір форми медичного страхування в кожній країні залежить від особливостей розвитку охорони здоров’я, конкретних економічних і культурно-історичних умов, соціально-демографічних показників, рівня захворюваності та інших факторів, які характеризують загальний стан здоров’я і рівень медичного обслуговування.
У більшості країн медичне страхування провадиться в обов’язковій формі та є формою соціального захисту населення в системі охорони здоров’я. Добровільне медичне страхування у таких країнах є доповненням до обов’язкового.
В Україні медичне страхування (безперервне страхування здоров’я) відноситься до переліку добровільних видів страхування та передбачає обов’язок страхової компанії здійснити страхову виплату шляхом:
– оплати вартості медико-санітарної допомоги певного переліку та якості в обсязі передбаченої договором програми медичного страхування, яка була надана застрахованій особі закладами охорони здоров’я, до яких вона звернулась під час дії договору, у зв’язку із захворюванням, загостренням хронічного захворювання або розладом здоров’я внаслідок нещасного випадку, іншої допомоги, передбаченої договором страхування, що пов’язана з наданням медико-санітарної допомоги;
– відшкодування понесених застрахованою особою документально підтверджених витрат на отримання медико-санітарної допомоги.
Програми медичного страхування розрізняються між собою залежно від:
– переліку медичних послуг (стаціонарне лікування, амбулаторно-поліклінічне лікування, виклик лікаря додому тощо);
– контингенту застрахованих (послуги дітям або дорослим);
– переліку медичних установ, що їх пропонує страхова компанія для виконання програми;
– вартості послуг, які надаються.
Ліга страхових організацій України проаналізувала показники діяльності з медичного страхування в Україні та здійснила прогнозування обсягів страхових премій з цього виду страхування на 3-й і 4-й квартали поточного року.
Протягом 2012-2016 рр. з медичного страхування спостерігалось збільшення як чистих страхових премій, так і чистих страхових виплат. Середній темп приросту чистих страхових премій за вказаний період становить 15,5 %, середній темп приросту чистих страхових виплат – 10,4 %. Середній рівень чистих страхових виплат за 2012-2016 рр. склав 67,9 %.
При цьому, обсяг чистих страхових премій у 2016 році у порівнянні з 2015 роком збільшився на 418,1 млн. грн. (22,5 %) до 2280,2 млн. грн., обсяг чистих страхових виплат – на 142,1 млн. грн. (11,9 %) до 1339,9 млн. грн.
За мультиплікативною моделлю методу декомпозиції часового ряду з урахуванням передбачуваної зміни сезонної хвилі прогнозований обсяг чистих страхових премій з медичного страхування у третьому кварталі поточного року становить 685 млн. грн., у четвертому – 608 млн. грн.
Страхові компанії – учасники проекту «Відкрите страхування» протягом І півріччя 2017 року з медичного страхування отримали 725,2 млн. грн. валових страхових премій, що на 16,3 % більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Валові страхові виплати за І півріччя 2017 року склали 434,8 млн. грн., що на 27,8 % більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Рівень валових страхових виплат за вказаний період склав 60 %.
Проект «Відкрите страхування» було започатковано Лігою страхових організацій України у 2008 році з метою поліпшення стандартів розкриття інформації про діяльність учасників страхового ринку, публічного оголошення фінансових показників, дотримання політики прозорої діяльності і доступності інформації.
Постійними учасниками проекту «Відкрите страхування» для страхових компаній, що здійснюють страхування видів, інших, ніж страхування життя, є страхові компанії АЗІНКО, АЛЬФА СТРАХУВАННЯ, АЛЬЯНС, АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ, ВІЙСЬКОВО-СТРАХОВА КОМПАНІЯ, ГЛОБУС, ІНДІГО, ІНТЕРЕКСПРЕС, ПЗУ УКРАЇНА, ПЕРША, ПРОВІДНА, ПРОСТО-СТРАХУВАННЯ, РАРИТЕТ, СКАРБНИЦЯ, УКРФІНСТРАХ, УНІКА.