Ліга страхових організацій України опрацювала оприлюднений на сайті Верховної Ради України проект Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне медичне страхування» №2462а від 30.07.2015 р. та направила до Нацкомфінпослуг свої зауваження до нього.
На думку експертів ЛСОУ, законопроект носить локальний характер та не пов’язаний з діючою системою охорони здоров’я в Україні. В тексті законопроекту відсутні шляхи взаємодії між всіма суб’єктами надання медичної допомоги населенню, не визначені права та обов’язки всіх учасників запропонованої системи загальнообов’язкового соціального медичного страхування. Законопроект не створює діючих механізмів гарантування фінансового забезпечення загальнообов’язкового соціального медичного страхування.
Не зрозумілими відповідно до тексту законопроекту залишаються механізми адміністрування і управління системою загальнообов’язкового соціального медичного страхування, участі у ньому страховиків, професійних об’єднань пацієнтів та ін.
ЛСОУ звертає увагу, що законопроект не пропонує забезпечення гарантованого рівня надання безоплатної кваліфікованої медичної допомоги у визначеному законодавством обсязі для деяких великих груп населення, а саме: дітей, непрацюючих матерів та інших категорій громадян. Також з числа застрахованих некоректно виключені військовослужбовці та вільнонаймані військові МВС, СБУ та ін. Все це унеможливлює збереження та надання соціальних гарантій, встановлених Конституцією України та чинним законодавством.
Здійснивши аналіз проекту Закону, експерти ЛСОУ наголошують, що законопроект вводить дискримінаційні норми по відношенню до страхових компаній в частині наявності ассистуючих підрозділів в самій страховій компанії, в той же час для Фонду соціального страхування таких вимог законопроект не висуває. Також даний законопроект висуває вимоги до статутного фонду страховика, які не відповідають Закону України «Про страхування».
Не коректно виписана система оформлення та видачі свідоцтва – документа, який має бути виданий на руки застрахованій особі. На думку фахівців ЛСОУ, він повинен мати назву «страховий поліс», мати підвищену ступінь захищеності від зносу, можливо мати вмонтований модуль пам’яті, який зберігатиме інформацію щодо ідентифікації особи та страховика. Будь-яку іншу інформацію необхідно зобов’язати сторони загальнообов’язкового соціального медичного страхування публікувати на сайті уповноваженого за адміністрування органу загальнообов’язкового соціального медичного страхування.
Ліга страхових організацій України, як професійне об’єднання страховиків, пропонує авторам законопроекту суттєво його доопрацювати із залученням представників страхового ринку та інших зацікавлених сторін.