22 жовтня 2018 року в приміщенні Київської міської ради відбувся круглий стіл на тему: «Страхова медицина як інструмент збалансування системи охорони здоров’я. Візія, правове забезпечення, підводні камені та перспективи впровадження». Круглий стіл проводився за підтримки ГО «Громадська ініціатива «Право на здоров’я» та депутатів Київської міської ради.
Учасники говорили про роль і значення ринку медичного страхування в сучасних реаліях фінансування системи охорони здоров’я в Україні, наголосивши, що:
Ринок медичного страхування – обов’язкова та реальна інституційна складова системи фінансування охорони здоров’я в Україні та забезпечення конституційних прав громадян на медичне страхування.
Стан національної системи охорони здоров’я повинен базуватись на аналізі, моніторингу та оцінці основних показників її фінансування, формуванні джерел фінансування охорони здоров’я.
Аналіз джерел фінансування охорони здоров’я в Україні свідчить про значне зростання витрат домогосподарств на охорону здоров’я. Так, відповідно до Національних рахунків охорони здоров’я, державні витрати на охорону здоров’я складали 44,8% (81354,5 млн грн), витрати домогосподарств – 52,8% (95 882,1 млн грн), приватні фірми і корпорації – 1,7% (3 087,1 млн грн) і донори – 0,7% (1271,1 млн грн).
Зменшення росту коштів приватних фірм і корпорацій (в які входять і кошти ДМС) з 2,9% в 2003 році до 1,7% в 2016 році, збільшення коштів домогосподарств з 38,6% в 2003 році до 52,8% в 2016 році свідчить про недосконалість системи фінансування охорони здоров’я і зниження рівня доступності до медичних послуг для громадян України. Про це свідчать результати програми опитування членів домогосподарств щодо стану їхнього здоров’я, проведеного Держстатом у жовтні 2016 року, а саме: висока вартість медичних послуг – основна причина недоступності їх отримання.
Загальний обсяг фінансування охорони здоров’я в 2017 році – 180269 млн грн (6,9%).
Рівень ДМС в структурі фінансування охорони здоров’я в 2017 році – 2 881,3 млн грн, що складає 0,11% ВВП (страхові виплати – 0,064% ВВП), співвідношення загальних витрат домогосподарств до загальних витрат на охорону здоров’я – 3,6% ВВП (51,5% – 92 838,5 млн грн), державні витрати (загальний та місцеві бюджети – 87 497 млн грн (3,37% ВВП).
Тому для збалансування системи, для створення можливостей її ефективного функціонування, доступності медичних послуг для громадян необхідно змінити систему фінансування охорони здоров’я.
Реалізація візії щодо мінімізації коштів домогосподарств та збільшення обсягу проникнення ринку медичного страхування – це близько 81 094,2 млн грн додаткових коштів ОМС і 27040 млн грн коштів ДМС у систему фінансування охорони здоров’я України.
Негайне прийняття законодавства про обов’язкове медичне страхування та створення умов для подальшого розвитку добровільного медичного страхування – обов’язкова та достатня умова для залучення і об’єднання публічних фінансів з метою розвитку системи охорони здоров’я в Україні.
Ринок медичного страхування – реальна та суттєва ресурсна база для забезпечення розвитку охорони здоров’я в Україні для досягнення основної мети – ДОБРОБУТУ ТА ЗДОРОВЯ УКРАЇНЦІВ.
Учасники Круглого столу зацікавлені в розвитку і створенні умов для медичного страхування (впровадженні медичних стандартів, клінічних протоколів, створенні структури тарифу медичної послуги тощо) разом із страховиками.
Від Ліги страхових організацій України участь у заході взяла Тетяна Володимирівна Бутківська, Голова Комітету ЛСОУ з питань медичного страхування.