«Роботу колекторських компаній поки що не можна вважати достатньо ефективною», – вважає Голова Правління Страхової компанії «БРОКБІЗНЕС» Вадим Загребной. За його словами, гарним показником роботи колекторів вважається рівень 25-30% кількості повернень. «Колекторські компанії поки що не досягають такого рівня», – повідомив експерт.
За прогнозами В.Загребного в 2010 році не варто чекати активізації співпраці страхових компаній та колекторів. «Швидше за все, ми не побачимо на українському ринку колекшена нових серйозних гравців, які змогли б активізувати цей ринок. На ринку присутні гравці з іноземним капіталом, які демонструють непоганий рівень роботи. Але в цілому учасники як банківського так і страхового ринку зараз, навпаки, зменшують темпи роботи з колекторами», – коментує новий тренд Вадим Загребной. За його словами, початок цієї тенденції поклав АКБ «Приватбанк», який спочатку передав портфель кредитних заборгованостей в роботу колекторської компанії, але через якийсь час, вилучив його у колекторів, та віддав своєму підрозділу по роботі із заборгованостями. «Напевно, цей випадок є свідоцтвом неефективності роботи колекторів», – вважає В.Загребной.
На думку експерта, дешевше і вигідніше мати свій відділ та забезпечити ефективність його роботи, ніж оплачувати послуги колекторів. Голова правління Страхової компанії «БРОКБІЗНЕС» розповів, що часто страхові компанії звертаються до колекторських компаній у випадку, коли часу та сил юридичного відділу страхової компанії на роботу з регресами вже не вистачає. Або ж якщо є старий портфель регресних позовів, який достатньо складно обробити власними силами.
Як підкреслив Вадим Загребной, найчастіше в роботу колекторськими компаніям віддається портфель регресних позовів зі страхування фінансових ризиків. «Суми у таких справах вельми незначні, а на формування судової справи йде багато часу, тому раціонально віддавати ці регреси колекторам», – підкреслив В.Загребной.
Вадим Загребной розповів, що проблема ціноутворення послуг колекторських компаній пов’язана з тим, що більшість з них «заточені» під роботу з банківськими заборгованостями. «В Україні майже немає колекторів, які якісно працюють з регресними страховими портфелями. Якщо ми візьмемо бізнес-пропозицію будь-якої провідної колекторської компанії, то побачимо, що вона базуватиметься на термінах заборгованості, переданої на коллекшн. Залежно від терміну заборгованості формуватиметься ціна послуги», – пояснює експерт. – «Виходить, що у банків заборгованість виникає в один час – коли закінчується останній день зобов’язань з погашення кредиту позичальника, і наступного дня банк вже має право вимоги. У страхових компаніях все інакше, тому фактичний термін тієї заборгованості, яку ми передаємо колекторам, зазвичай налічує 1-1,5 місяця. Ми своїм партнерам пояснили ці відмінності та змогли знайти загальний варіант роботи», – резюмував Вадим Загребной.
Експерт відзначив, що в 2009 році страхова компанія «БРОКБІЗНЕС» уніфікувала роботу з колекторськими компаніями: «Тобто всі компанії працюють з нами за однаковою фіксованою тарифною ставкою», – сказав страховик. Він також додав, що у порівнянні з минулим роком тарифи колекторських компаній не змінилися.