Нацкомфінпослуг затвердила доопрацьований проект змін до нормативно-правових актів у сфері забезпечення платоспроможності страховиків: проекту „Про внесення змін до Методики формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя та Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика”.
Підготовка проекту Змін до Методики формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя обумовлена необхідністю врахування потреб страхового ринку щодо запровадження методик формування страхових резервів, які точніше враховуватимуть актуарну сутність зобов’язань страховика за договорами страхування, оновлення підходів та методології оцінки обсягу страхових зобов’язань відповідно до міжнародних тенденцій та досвіду у цій сфері, врахування Міжнародних стандартів фінансової звітності щодо перевірки адекватності страхових зобов’язань страховика.
З часу затвердження діючої редакції методики формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя накопичилась низка проблемних питань у діяльності страховиків щодо коректного формування обсягу страхових зобов’язань.
З метою отримання редакції проекту, яка б дозволила максимально ефективно розв’язати такі проблеми, опрацювання проекту здійснювалось разом із представниками страхового ринку та актуаріями.
Опрацьований проект змін до методики передбачає такі нововведення: удосконалення діючих методик формування резерву незароблених премій, доповнення переліку методів формування резерву незароблених премій методом „коефіцієнта збитковості”, удосконалення методики формування резерву заявлених, але не виплачених збитків, збільшення актуарних методів, якими дозволено формування резерву збитків, які виникли, але не заявлені, вдосконалення методики формування резерву коливань збитковості, встановлення методології перевірки адекватності страхових зобов’язань відповідно до вимог МСФЗ, запровадження Положення про формування технічних резервів як документа, що розробляється страховиком, на підставі якого виконується розрахунок технічних резервів у страховика.
Водночас, запровадження прогресивних підходів до оцінки обсягу страхових зобов’язань страховика має бути поєднано із заходами щодо очищення фінансів страховиків від неякісних активів.
Тому разом із зазначеними змінами до методики Нацкомфінпослуг опрацьовано проект змін до Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика.
Метою цих змін є забезпечення дотримання належного рівня платоспроможності страховика шляхом встановлення вимог до капіталу.
Проект передбачає такі зміни до Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика: зміна порядку розрахунку нормативу достатності активів шляхом збільшення його на розмір власного капіталу, встановлення нормативу достатності капіталу власника істотної участі, збільшення переліку активів допустимої якості для включення до таких нормативів.
Ліга страхових організацій України впродовж усього періоду опрацювання документів була учасником профільної робочої групи. Пропозиції Нацкомфінпослуг неодноразово розглядались на Спільному засіданні Ради та Президії ЛСОУ та профільних Комітетах Ліги страхових організацій України.
Зараз, після обговорення та внесення поданих змін та пропозицій, Нацкомфінпослуг оприлюднить доопрацьований проект змін до нормативно-правових актів у сфері забезпечення платоспроможності страховиків: проекту „Про внесення змін до Методики формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя та Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика” з тим, щоб на кінцевому етапі опрацювання було враховано всі профільні пропозиції та зауваження.
Ліга страхових організацій України та Нацкомфінпослуг вважають, що зазначені нововведення позитивно позначаться на платоспроможності страховиків, сприятимуть забезпеченню фінансової стабільності страховиків.