20 листопада 2019 року в УСПП відбувся круглий стіл з питань удосконалення системи підтримки українського експорту та розвитку державно-приватного партнерства в зовнішньоекономічній сфері.
Мета заходу – підготовка консолідованих пропозицій об’єднань українського бізнесу з удосконалення системи підтримки українського експорту та розвитку державно-приватного партнерства в зовнішньоекономічній сфері.
Указом Президента України №837/2019 від 08.11.19 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» та Програмою діяльності КМУ (ціль 16.3) на МЗС покладі, зокрема завдання з підтримки українського бізнесу у його розвитку за кордоном, у тому числі шляхом створення дієвої системи державно-приватного партнерства в зовнішньоекономічній діяльності.
Наразі Міністерство закордонних справ України з метою вдосконалення механізмів просування зовнішньоекономічних інтересів України проводить роботу щодо осучаснення методів взаємодії МЗС, економічних підрозділів ЗДУ та представників українського бізнесу. В цьому контексті планується перезавантаження роботи Ради експортерів та інвесторів при МЗС шляхом оновлення персонального складу, створення нового веб-сайту, проведення періодичних тематичних засідань.
За 9 місяців 2019 р. експорт товарів та послуг становив 44,84 млрд. дол. США, імпорт – 48,91 млрд. грн. (зростання на 7,1% як в експорті, так і в імпорті порівняно з 9 місяцями 2018 р.). Негативне сальдо сягнуло рівня 4,07 млрд. дол. (за 9 місяців 2018 р. було також негативне – 3,8 млрд. дол.).
Проте зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами із 221 країни світу. Частка країн ЄС у зовнішній торгівлі товарами за цей період становить 42,1%.
Учасники наголосили, що сучасний стан зовнішньоекономічного балансу країни визначають сировинні сектори, передусім АПК та металургія, внесок яких у формування ВВП останніми роками є досить вагомим.
Відкрив засідання круглого столу Президент УСПП Анатолій Кінах. Лігу страхових організацій України на засіданні представив Президент ЛСОУ Олександр Філонюк, який зазначив, що сьогодні страхові компанії України мають всі підстави та права щодо здійснення страхування експортних операцій, і задля покращення умов ведення бізнесу і страхування ЛСОУ готова долучитись до створення нової ефективної системи державно-приватного партнерства в зовнішньоекономічній діяльності України.
Серед учасників – Управління економічного співробітництва МЗС України, представники «Укрметалургпром», «Держзовнішінформ», корпорації «Електрон», «Банк «Січ», «Укравтопром», Київської ТПП, Будівельної палати та ін.
Планується, що на початку грудня поточного року в МЗС під головуванням Міністра закордонних справ України відбудеться нарада з обговорення шляхів активізації співробітництва та модернізації взаємодії між МЗС, торгово-промисловими палатами та об’єднаннями українського бізнесу, за результатами якої планується підписати «Порядок взаємодії між МЗС та об’єднаннями вітчизняних підприємств у забезпеченні інтересів зовнішньоекономічної діяльності України за кордоном».
За результатами роботи учасники засідання запропонували УСПП звернутися до Уряду із ініціативою докорінного удосконалення Експортної стратегії, підготовки кадрів та відновлення роботи торгівельно-економічних місій при посольствах. Зокрема, нагальним є створення національної експортної галузі та її інфраструктури.