Президія та Рада ЛСОУ обговорили питання вдосконалення оподаткування страхової діяльності

18 листопада  відбулося Спільне засідання Президії та Ради Ліги страхових організацій України. Серед основних питань порядку денного засідання – внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування страхової діяльності.

Виступаючи з даного питання Наталія Гудима, Радник ЛСОУ, зазначила, що зараз існує дві основні концепції. Першу з них представляє Кабінет міністрів України та Міністерство фінансів України, другу – Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Але всі пропозиції від відомства Наталії Яресько ще не оформлені у законопроект і існують тільки у формі концепції.

Концепція Міністерства фінансів пропонує звести всі податки до однієї ставки – 20%. Тобто ПДВ, єдиний соціальний внесок, податок на прибуток і податок з доходів фізосіб, за пропозицією Мінфіну, мають становити по 20%. Зараз ставки є прогресивними: ЄСВ коливався від 2 до 49%, податок на прибуток від 0 до 20%, ПДФО – до 15-20%. Тобто для деяких зборів у концепції Мінфіну виходить зниження навантаження, для деяких – підвищення.

26 жовтня 2015 р. 114 депутатів внесли в Верховну Раду альтернативний урядовому законопроект про зміни до Податкового кодексу. Як уточнила головний автор документа Ніна Южаніна, ключові моменти такі: податок на доходи фізосіб – 10% (зараз 15-20%), ПДВ – 15% (зараз 20%), єдиний соцвнесок – 20% (зараз для роботодавців від 36,76 до 49,7%, для фізосіб на єдиному податку – 34,7%), податок на розподілений прибуток – 15% (зараз податок на прибуток – 18%).

Згідно із пропозиціями законопроекту, поданого Ніною Южаніною, податкова реформа 2016 це фіскальна лібералізація. Пропонується розв’язання найбільш болючих проблем у сфері оподаткування, зокрема, рівень податкового навантаження на фонд оплати праці не більше 30% . При цьому Мінфін – єдиний центр прийняття управлінських рішень у сфері бюджетно-фіскальної політики. Зокрема, у сферу відповідальності міністерства переходять: функції аналізу та прогнозу сплати податків, (стаття 191, 192);  інформаційне забезпечення – бази даних, окрім реєстрів (неможливість викривлення податкової інформації), (статті  71-74); політика обліку платників та планування їх перевірок, (статті  63-66); рівень касації скарг (право на скасування рішень контролюючих органів), (статті  54-60).

Згідно з документом ДФС втрачає право будь-якої законодавчої та нормативної ініціативи та діє виключно за правилами та процедурами розробленими Мінфіном (процедурний безлад та знущання над бізнесом припиняються) (статті  54-60).

Об’єктом оподаткування є розподілений прибуток та прирівняні до нього платежі (стаття 134). Законопроект передбачає зниження базової ставки податку до 15% (стаття 137) (чинна 18%).

В законопроекті відсутнє оподаткування валового доходу страховика з будь-яких видів страхування. Страхові резерви зменшують або збільшують фінансовий результат до оподаткування відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, тобто нормами податковим кодексом це не регулюється.

Прирівняні до розподілу прибутку платежі – суми (100%) виплат на страхування (перестрахування) страховиків – резидентів на користь страховиків-нерезидентів (крім договорів обов’язкового страхування, “Зелена карта”, договорів страхування пасажирських перевезень цивільної авіації, а також договорів з страховиками-нерезидентами рейтинг надійності (стійкості) яких відповідає вимогам встановленим регулятором) (пп. 135.2.5)

Перехідними положеннями законопроекту передбачено правила вибору платника податку щодо розрахунку податкових зобов’язань з податку на прибуток за діючим податковим кодексом або за нормами які будуть діяти з 2016 року у разі прийняття цього законопроекту.

Згідно з законопроектом 3357, податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – базова ставка ПДФО – 10% (чинна 15/20%) (пункт 167.1). Передбачена трансформація податкової соціальної пільги через удосконалення системи податкових знижок:

збереження діючих податкових знижок (на страхування, навчання, придбання доступного житла, погашення процентів за іпотечним кредитом, на благодійні внески тощо) (ст.166)

застосовується за наслідками звітного року за самостійним рішенням платника податку (п.166.6)

знижка надається одному з членів сім’ї (пп.166.6.1)

умова надання – дохід на одного члена сім’ї за звітний рік у місячному розрахунку не перевищує 2-х розмірів мінімальної заробітної плати (за 2015 рік – 2436 грн.) (пп.166.6.3)

розмір податкової соціальної знижки – дохід платника у місячному розрахунку зменшується на розмір однієї мінімальної заробітної плати (у 2015 році – 1218 грн.) за кожну особу сім’ї (пп.166.6.2).

За результатами обговорення даного питання учасники засідання вирішили схвалити направлені до Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності, Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики пропозиції, зауваження, викладені у Порівняльній таблиці до Змін до Податкового кодексу (законопроект № 3357 від 26.10.2015). Дирекція ЛСОУ має продовжити супроводження підготовлених ЛСОУ змін до Податкового кодексу України  в уповноважених органах державної влади до їх прийняття.

Як вже повідомлялося, в рамках проведеної зустрічі Президента ЛСОУ Олександра Філонюка з Головою Комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною була досягнута домовленість, що після прийняття змін до Податкового кодексу України (законопроект № 3357) в першому читанні Ліга страхових організацій України разом із страховою спільнотою матиме зустріч щодо доопрацювання даного законопроекту до другого читання в частині оподаткування податком з доходів фізосіб договорів довгострокового страхування життя, медичного страхування та договорів страхування додаткової пенсії.

Hовини ЛСОУ Актуально