Щодо підвищення транспарентності страхового ринку
Детально вивчивши ситуацію, яка склалася на страховому ринку України, узагальнюючи результати роботи на VI Міжнародної Карпатської страхової конференції, вважаємо за необхідне відзначити, що ситуація протягом 2009 р. на страховому ринку мала стійку тенденцію до погіршення. Зокрема, спостерігалося одночасне зниження як обсягів зібраних премій, так і здійснених виплат, до Держфінпослуг надійшло в два рази більше скарг від учасників страхового ринку, ніж в 2008 р., більшість яких були пов’язані саме з затримкою страховиками виплат. Ряд страхових компаній, через свою недобросовісну діяльність, втратили ліцензії.
В результаті страховий ринок в 2009 р. втратив реальну можливість суттєво наростити обсяги залучення коштів від фізичних та юридичних осіб, які були розчаровані в надійності банківських установ і вилучили свої капітали з цього сектору наприкінці 2008 – на початку 2009 років. Однією з основних причин, на наш погляд, стала низька транспарентність страхового сектору, яка створила передумови до недобросовісної діяльності і надала додаткові переваги тим страховим компаніям, які прагнуть залучити клієнтів не шляхом якісного виконання умов договору, а за рахунок надання наперед нездійснених обіцянок.
За таких умов, з метою збереження в 2010 р. перспектив для подальшого розвитку, ми виступаємо з рекомендацією до підвищення прозорості та відкритості діяльності як всього страхового ринку в цілому так і окремих страхових компаній. Забезпечення транспарентності передбачає посилення інформаційної відкритості всіх без винятку страхових компаній щодо: фінансових результатів; стратегії розвитку на перспективу; рівня надійності (здатності своєчасно виконувати свої зобов’язання перед іншими учасниками страхового ринку); якості корпоративного управління; інформації про засновників та пов’язаних з компанією осіб. На нашу думку, зазначена вище інформація має бути розміщена як на сайтах страхових компаній, так і у спеціалізованих виданнях, які неупереджено висвітлюють діяльність страхового ринку.
Ми звертаємося з проханням до державного регулятора щодо сприяння в підвищенні відкритості та прозорості страхового ринку, в тому числі – шляхом підвищення стандартів розкриття інформації про учасників ринку і посилення контролю за їхньою діяльністю.